Blog

univerlist - Kilis'te Öğrenci Olmak!

Kilis'te Öğrenci Olmak!

Sahabeler şehri Kilis hakkında gerçekleştirdiğimiz araştırma ile yeniden karşınızdayız arkadaşlar.

  Kilis ilinin iklimi genel karakterleri itibariyle Akdeniz iklimi içerisinde kalır. Akdeniz iklim bölgesi, Akdeniz havzasının genel atmosfer dolaşımı içerisindeki yeri gereği yazın çoğunlukla tropikal; kışın ise kutupsal hava kütleleri gibi birbirinden farklı özellikler gösteren hava kütlelerinin tesirinde kalır. Yazın oldukça etkili olan ve tarihi devirlerden beri Eteziyenolarak tanınan hava hareketi; yörede etkili olmadan önce, Akdeniz üzerinden geçerken az da olsa nem kazanıp, Amanosdağlarını geçerken soğuduğundan bu devrede sıcak ve  nemi düşük olan ilde, serin - nemli etkisiyle bilinir ve garbi olarak adlandırılır. Kilis nüfusu 2017 yılına göre 136.319'dir.

 

Ulaşımı;

univerlist - Kilis'te Öğrenci Olmak! 1

  İl merkezimizde ulaşım dolmuşlarla sağlanmaktadır. Şehrin her yerine, her on dakikada sefer yapan dolmuşlar sayesinde ulaşmak mümkündür.  Özel otomobilleri ile Kilis'e gelecekler için iki alternatif yol bulunmaktadır. Birincisi Gaziantep_Oğuzelihavaalanını takip eden ve yeni yapılan Gaziantep-Kilis karayolu. ikincisi ise Gaziantep Üniversitesi yanından geçen eski Kilis yoludur. Geleceğiniz ilden direk Kilis aracı bulamazsanız Gaziantep  aktarmalı geleceksiniz. Gaziantep-Kilis arası seyahat eden Çakırağa'sı Turizm  Seyahat firmasıile  Kilis'e gelebilirsiniz. Bu firmaların otobüsleri sabah 08.00,13.00 ve akşam 17.00'da Gaziantep'ten hareket etmektedir. Uçak Gaziantep-Oğuzeli havaalanına kadar gelecektir. Havaalanına indikten sonra Gaziantep otobüs terminaline gidin. Gaziantep-Kilis arası seyahat eden Çakırağa'sıTurizm  Seyahat firması ile Kilis'e gelebilirsiniz. Gaziantep-Kilis arası 60 kilo metredir ve otobüsle yaklaşık 40 dakika sürmektedir. Kilis'e direk tren yolu bulunmamaktadır. Ancak Gaziantep'e kadar trenle geldikten sonra kalan yolu Otobüsle gelebilirsiniz.

 

Gece Hayatı ve Festivalleri;

univerlist - Kilis'te Öğrenci Olmak! 2

  Gece Hayatı, eğlence hayatı ve geceleri genelde kafelerdengeçer. Bunun dışında ilimizde çok az sayıda diğer gece mekanları bulunur. Bu mekanlarda gece geç saatlere kadar eğlence devam eder.MercidabıkZaferinin Yıl Dönümü Kutlamaları,GelenekselMusabeylerŞöleni,AĞUSTOS MERCİDABIK ZAFERİ KUTLAMALARI Kilis’in festivalleridir.

 

Gezilecek Yer Önerileri;

univerlist - Kilis'te Öğrenci Olmak! 3

•Neşet Efendi Konağı

•Oylum Höyük

•Hisar Çamlığı Tabiat Parkı

•TarihiÇocuk Kütüphanesi

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Özalp TORLAK

Özalp TORLAK

[email protected]

Yaşar Üniverstesi / Yazılım Mühendisliği

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..