Blog

Kimya Bölümü Nedir? Kimya Mezunları Ne İş Yapar?

Kimya Bölümü Nedir? Kimya Mezunları Ne İş Yapar?

Üniversitelerde anabilim dalları üzerine eğitim almak o bilim dalının temeline kadar inmek anlamı taşır. Eğer siz de böyle bir şey istiyorsanız şu anda doğru yerdesiniz demektir.

Kimya Bölümü Nedir?


Atomların dünyasına dahil olmak , periyodik cetvelle dost olup reaksiyonları ve maddelerin birbirleri ile ilişkilerini incelemek isteyenlerin bulunduğu alan kimyadır. Tabi bu hikaye olarak anlatılan hali, terim anlamı ise; Maddelerin kimyasal nitelikleri, atom yapıları ve bunların ne şekilde değiştirilmebileceği konusunda çalışmlalar yaparak bu yolla yeni maddelerin üretimde kullanılması gibi alanlarda eğitim ve araştırma yapan bilimdalına kimya denir.

 Kimya Bölümü Mezunları Nerelerde Çalışabilir?

Hastanelerde, MKEK, MTAE, TSE gibi kamu kuruluşlarında, ilaç ve gübre endüstrisinde görev alınabileceği gibi öğretmenlik formasyonu alındığında liselerde öğretmenlik de yapılabilirler. Kimya programının amacı, kimya endüstirisinde, kimya mühendisleri ve kimyagerlerle işçiler arasında köprü görevi yapacak ara insangücünü yetiştirmektir. Kimya teknikeri, tüm kimyasal üretim tesislerinde, sağlık merkezlerinde, çevre ve halk sağlığı araştırma ve geliştirme laboratuvarlarında görev alabilir.

Kimya bölümü mezunu iseniz ve bölümünüzde edinmiş olduğunuz bilgilerinizi sonraki nesillere aktarmak istiyorsanız, alacağınız bir formasyon ile fen bilgisi ya da kimya öğretmenliği de yapmanız mümkün olacaktır arkadaşlar.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..