Blog

Kimya Mühendisliği Nedir? Kimya Mühendisleri Ne İş Yapar?

Kimya Mühendisliği Nedir? Kimya Mühendisleri Ne İş Yapar?

Fen bilimleri , ilkokul sıralarından itibaren hayatımıza giren ve ilerleyen aşamada FKB (Fizik , Kimya , Biyoloji) olarak karşımıza çıkan eğitimin kaçınılmazları arasında yer alan derslerdir. Yükseköğrenim aşamasına geldiğinizde bu bilim dallarında ilerlemenin yanında mühendisliklerine de yönelmeniz oldukça mümkün. Ve bu dallardan en popüler mühendislik alanı ise Kimya mühendisliğidir.

Kimya mühendisi kime denir?
kimya mühendisi kime denir? unveirlsit

Kimya mühendisi, üretim süreçlerine dahil edilecek olan maddelerin daha kullanışlı hale gelmesini sağlayan kişilerdir. Bu yüzden kimya mühendislerin üretimin var olduğu birçok alanda kendine iş bulabilir (uzay araştırmalarından , savunma sanayiine kadar).
 Kimya mühendisleri ne iş yapar?

kimya mühendisi ne iş yapar?

Kimya mühendisleri, maddelerin kimyasal ve fiziksel süreçlerini inceleyip, yeni geliştirilen teknolojiyle ürünlerin daha verimli kullanılmasını sağlar. Disiplinlerarası mühendislik dallarından olması nedeniyle kimya mühendislerinin; fizik, kimya ve matematik gibi farklı alanlarda üstün bilgiye sahip olması gerekir. Kimya mühendislerinin diğer görevleri şöyledir; 

Süreçleri ve bileşenlerini analiz edip , ihtiyaca göre onları matematiksel bir modellemeye oturtarak üretim süreçlerinde çıkacak verileri toplamak, analiz etmek ve yeni sorunları ortadan kaldırmak için kullanmak.

Kimya mühendisliği nerede var öğrenmek için tıklayınız!

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..