Blog

Kırklareli Univerlist

Kırklareli ve üniversite hayatı

Merhabalar arkadaşlar,

Size daha önce Edirne ve Tekirdağ hakkında bilgiler vermiştim, bu kez de sizlere Kırklareli'nden bahsedip Trakya'da üniversite hayatı konusunda genel bir bilgilendirme yapmış olmayı amaçlıyorum. 

Kırklareli Trakya'da bulunan en sakin şehirdir arkadaşlar, ilk olarak konuya bu şekilde girmeyi doğru buluyorum. Resmi kurumlara göre nüfusunun 100 binden az olduğunu söylemek mümkündür. Nüfusunun azlığı insanlığa huzur olarak yansımış olacak ki belki de Trakya'nın en güleç insanları burada yaşar.

Toprak yapısı ve bitki örtüsü Trakya'nın diğer şehirlerine göre farklıdır ve bölgede bulunan Istranca yani Yıldız Dağları, şehrin ikliminin biraz daha sert olmasına sebep olur. Kırklareli'nin bir başka mevsimsel özelliği ise, genel olarak Balkanlardan gelen o soğuk hava dalgası neticesinde kar ilk kez orada toprağa düşer ve uzun süre de kalkmaz. 


Doğal güzellikleri ile yeryüzünde bulunan cennetler arasında yer alan Kırklareli hakkında kesinlikle anlatılarak tarif edilemeyecek güzellikte yerler söz konusudur. Bunlardan bir tanesi Longoz Ormanları'dır ki bu ormanlar birçok yabani hayvana ev sahipliği yapmaktadır. Onu dışında çok sayıda tarihi eser ve mağaralar bulunmaktadır ve bunların yine Longozlar gibi ziyarete açık olduğunu söylemek mümkündür. Yine bunlara ek olarak Kırklareli deniz olarak Karadeniz'e kıyısı olan bir şehirdir ve İğneada gibi Kıyıköy gibi sahil kasabaları ile yine göz doldurur. 

Belki de şehir bazında çok fazla merkezinde etkinlikler söz konusu olmaz ama Lüleburgaz adında bulunan ilçesi tam bir kültür merkezidir. Çok fazla olmasa da düzenli olarak tiyatroların gerçekleştiği, konser gibi sanatsal aktivitelerin bolca olduğu bir ilçesinin olduğunu söylemek mümkün. 

Kırklareli konum olarak bir yanında Bulgaristan, diğer yanında kardeş şehirleri Tekirdağ ve Edirne bulunurken İstanbul'a da komşudur ve bu da yine İstanbul'da okuyan öğrencilerin ailelerine yakın bir yer tercih etme konusunda akıllarında bulundurabileceği bir opsiyon niteliğindedir.

Üniversite hayatı konusunda Kırklareli yaşam açısından kesinlikle halkının kafa yapısı sayesinde güzeldir fakat üniversitesi henüz çok yaşlı olmadığından biraz daha zamana ihtiyacı varmış gibi hissettiriyor ki genel anlamda orada okuyan öğrencilerin vermiş olduğu geri dönüşler de bu yönde. 

Kırklareli'nin ulaşımı kısıtlıdır ama kolay ve ucuzdur. her yere minibüslerle gidebilirsiniz ve ek olarak da öğrenciler için ev kiraları oldukça makuldur. Ev yaşamı da öğrenciler dilediği gibi bir hayat sürebilir yine sevgi ve saygı çerçevesi dahilinde tabi ki.

Kırklareli o kadar fazla doğal güzelliğe sahip ki insan bu güzellikte sarhoş olur, tabi bir de boğma rakısı da eklenirse o zaman işin rengi değişir. Rakısının yanında ; manda yoğurdu , Ahmetbey köftesi de şehrin efsaneleşmiş lezzetleri arasındadır. 

Univerlist'te Kırklareli hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..