Blog

Kobe Bryant'tan  Liderlik Tavsiyeleri!

Kobe Bryant'tan Liderlik Tavsiyeleri!

NBA tarihinin gelmiş geçmiş en iyilerinden bir tanesi , belkide en iyisi olan Kobe Bryant son saniyelerde verdiği doğru kararlar ve eli titremeden attığı şutlar ile hafızlarda epeyce yer edinmiş durumda. Kriz anında top daima ondadır.

5 kez NBA şampiyonluğu yaşayan (2000, 2001, 2002, 2009, 2010), iki kez Finallerin En Değerli Oyuncusu (2009, 2010), 17 kez de All Star seçilen ve henüz parkedeyken efsane statüsüne ulaşan yıldızı anlatmak için sadece istatistiklere bakmak Kobe Bryant'ı anlatmak için elbette yeterli değildir. Peki kendisini rakiplerinden ayıran özellikleri neler ?

 1- Korkusuz!
Kobe Bryant'tan  Liderlik  Tavsiyeleri! 1Kendisine yöneltilen bir soruda korkularını 6 yaşında yendiğini belirtmiş. Henüz 6 yaşında turuncu kuşaklı bir karateciyken, hocası tarafından siyah kuşaklı biri ile eşleştirildiğinde fena dayak yiyeceğini düşündüğünden çok korkmuş ve karşılaşmanın neticesi düşündüğü kadar kötü olmayınca unvanlar korku ile gözde büyür ve bu da hataya sebep olur demiş ve korkularını rafa kaldırmış. Kırık ve maç esnasında çıkan parmaklar ve sakat dizler kendisine engel olamadı.

. Çaresizlik beraberinde bir durgunluk getirecektir. Bu gibi durumlarda ‘ertelemek’ kaçınılması gereken ilk şey olacaktır. Korkularınızın üstüne giderseniz, onları yenersiniz derler. Tam da bu duruma örnektir. Erteleme yerine ‘önceliklendirme’ yaparak durumun farkına varabilir kaçmak yerine kovalamayı tercih edebilirsiniz.
 2- Krizi fırsata çeviren!

Kriz anında baskıyı sadece siz hissetmezsiniz. Rakipleriniz de hisseder, bu yüzden baskıyı avantaja çevirip üstünlüğü ele alabilirsiniz. 


“Olumsuz olan her şey; baskı, zorluklar bunların hepsi benim için bir fırsat."

 


 

3- Takım Oyuncusu !
Kobe Bryant'tan liderlik tavsiyeleri 2
Baskı altında iken her işi tek başıma yapabilirim derseniz bu sizin hanenize kocaman bir hata olarak yazılır. Her şeyin üstesinden gelemezsiniz, bu aşamada paslaşmayı deneyin. Görevlerin tek bir insanı olacağı, desteksiz de işlerin hallolacağını düşünmek bizi en çok zorlayan durum olacaktır. Yardım istemek utanılacak bir durum değildir aksine ilişkileri kuvvetlendirir. Destek aldığınız kişilerle bir ilişki halinde olmak yönetim becerilerinizin gelişmesini de sağlayacaktır.
 4- Çok Çalışan!
Kobe Bryant'tan liderlik tavsiyeleri 3

Bugün "The Greatest" olarak adlandırılıyorsa bunu çok çalışmaya borçlu. Kaçırdığı her şut başına 100 şut çeken Kobe NBA tarihinin isabet yüzdesi en yüksek şutörlerinden biri olmasının tesadüf olmadığını kanıtlıyor. Hatta takım arkadaşı Shaq ile bir dönem arasının açılmasının sebebi de Shaq'ın bir türlü çalışmayı sevmemesi olduğu da biliniyor. 

Aşil tendonunun koptuğu sezon 35 yaşında olan Kobe, iyileşmesi imkansız diyenlere rağmen geri dönmeyi başarmıştır. Veda ederken dahi 60 sayı atması da bunu kanıtlar nitelikte.

“İstiyorsan çalışırsın. Çalışırsan gelişirsin. Gelişirsen hırslanırsın. Hırslanırsan kazanırsın. Kazanırsan, kazanırsın.”

 

"Tembellerle işim olmaz. Onlarla aynı dili konuşmuyoruz. Onları anlamıyorum, anlamak da istemiyorum"

 5- İyi bir dinleyici!
Kobe Bryant'tan liderlik tavsiyeleri 3 4
İyi bir lider olmak kesinlikle iyi dinleyici olmaktan geçer diyor Kara Mamba. Hatta bunu saha içinden örnekler vererek açıklıyor.

"Etkili bir lider olmak için gerçekten iyi bir dinleyici olmalısınız. Ve söylenene değil, söylenmeyenlere karşı. Gerçekten gözlemci olmalısınız. Bu benim için büyük bir geçiş olmuştu. Bir skorerden, Pau (Gasol) ve Lamar (Odom) ile şampiyonluk kazanmaya çalışan bir lider haline dönüştüm. Bu da, başkalarını öne koymak anlamına geliyordu. Bunlar ritimde olup olmadığın için endişelenmen değil, 'bu maçta iyi oynuyor musun, hazır mısın, onlar hazır mı? Hazır olmalarına yardımcı olmak için ne yapabilirim?' demek oluyor." 

 6- Kazanmak ya da Kaybetmek arası yok!
Kobe Bryant'tan liderlik tavsiyeleri 3 4 5

Çok fazla şut çekmesi ile eleştirilen Kobe örnek olarak Mozart'ı gösteriyor"Onun da bestelerinde çok fazla nota var ve bu kulağa hoş geliyor ve emin olun Mozart bugün yaşasa ona da neden bu kadar nota olduğunu sorarlar" diyerek esprili bir şekilde cevaplıyor. Tepki çekmekten korkmayan Kobe bu açıklamasının üzerinden kısa süre sonra 18 sayı geriden gelerek bir o kadar da fark atarak Toronto Raptors'u yeniyorlar ve Kobe o maç 81 sayı atıyor. Çünkü Kobe için kazanmak en önemlisidir. 


"Kazanmak her şeyden önce gelir, ortası yok. Çok yaklaşmak diye bir şey yoktur."

 

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..