Blog

Kocaeli

Kocaeli'de üniversite okuyacaklara tavsiyeler

Marmara Bölgesi’nin son yıllarda en fazla yükselen şehirlerinden biri olan Kocaeli (İzmit) üniversite hayatı için uygun bir yer mi bu konuda sizlere birkaç bilgi aktaracağız.


İlk olarak söylenebilecek en önemli şey bu şehrin yükselmekte olan bir sanayi şehri olduğunu belirtebiliriz ve bu şehrin doğal olarak sürekli göç aldığını da söyleyebiliriz. Şu anda nüfusu 1.8 milyon civarında olan Kocaeli gün geçtikçe daha da fazla büyüyor. Gerek İstanbul’a yakınlığı gerekse de sanayi konusunda firmaların eğilimi bir anda bu şehrin bu denli büyümesine sebep olmuş oldu.

İklimi konusunda söylenebilecek bir şey varsa o da bölge iklimi olan karasallığı oldukça fazla yansıttığı yönündedir. Yazları oldukça kurak olan hava durumu kış aylarında da oldukça sert ve yağışlı geçer. 

Kocaeli hakkında belirtilmesi gereken konulardan bir tanesi de bu şehrin deprem kuşağında yer alan şehirlerden bir tanesi olması ve bu yüzden de insanlar tarafından pek fazla güvenli bulunmadığıdır. Umarız böyle bir şey bir daha yaşanmaz ama hayatın gerçekleri arasında bulunan bir doğal afet olduğunu belirtmekte fayda var. Tabi bir de en büyük sıkıntı da sürekli kalabalıklaşan şehre bina yetersizliği neticesi ile yeniden inşa edilen binaların konumları ile de alakalı. Bu şehirde en büyük sıkıntılardan bir tanesi belki de bu tür yapılar. Bu yapıların ucuz kiralı olması ve öğrencilerin maddi durumlardan dolayı tercih etme durumunda kalması gibi durumlar söz konusu olabiliyor.

Kocaeli ulaşım konusunda oldukça rahat bir şehirdir. Ulaşımın sıkıntı yaşadığı saatler genel anlamda nüfusu 1 milyonun üzerinde bulunan diğer şehirlerle aynı, yani iş çıkış saatleri… Ama onun dışında sistem olarak ulaşım gayet basit.

Kocaeli Üniversitesi, ülkemizin köklü üniversitelerinden bir tanesidir. Kocaeli üniversitesi taban puanları baz alındığında aslında vermiş olduğu eğitime göre çok da fazla sayılmıyor. Özellikle Kocaeli üniversitesi bölümleri arasında Tıp Fakültesi gerçekleştirmiş olduğu çalışmalar ile göz dolduruyor. Yine bu şehirde özellikle mühendislik bölümleri geniş sanayi sayesinde oldukça fazla staj ve çalışma imkanı sağlıyor.

Kocaeli şehir merkezi ve diğer ilçeleri göz önünde bulundurulduğunda ciddi farklılıklara sahip olan bir şehirdir. Gebze ilçesi en kalabalık ilçelerinden biri olurken burada insanlar oldukça muhafazakar ve öğrencilere karşı da oldukça önyargılıdır. Diğer yandan körfeze ev sahipliği yapan Yalova’da bu durum tam tersidir. Merkez ilçede ise karma bir topluluk olduğundan mahalle mahalle insanların başkalaşım sergilemesi öğrenciler adında iyidir. Şehirde gezilip görülebilecek güzel yerler ve sosyal anlamda fayda sağlanabilecek alanlar söz konusudur.
 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Betül Özer

Betül Özer

[email protected]

Yaşar Üniversitesinde öğrenci

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..