Blog

Zonguldak

Karaelmas Diyarı Zonguldak!

Karadeniz Bölgesi'nin en büyük yüzölçümüne sahip şehirlerinden bir tanesi olan Zonguldak hakkında sizler için küçük bir araştırma gerçekleştirdik.

Kara Elmas, bu şehir ile ilgili sıkça karşılaşacağınız bir tabirdir. Kara elmas, bu şehrin kömür madenleri ile ünlü olmasından dolayı şehre verilmiş bir lakaptır. Çünkü halkın geneli bu madenler sayesinde geçimini sağlamaktadır. 

Zonguldak, madenlerinin yanında bir de denizi ve bolca manzarasıyla da ünlüdür. Liman kenti olması, halkın çoğu zaman liman yakınlarında ya da yeşil vadilerde dolaşmayı tercih eder. Doğal bir sosyal ortamı söz konusudur.

Yaş fındık, burada yer alırsanız mutlaka yemelisiniz. 

Karadeniz iklimi, Zonguldak'ta hissediliyor olmasına rağmen bu şehirde nem oranı oldukça fazladır. Bu nem oranında denizin payı olduğu kadar, çokça bulunan engebelerin de payı söz konusudur. 

Zonguldak hakkında en büyük şikayet, yolları ile alakalıdır. Genel anlamda eğer yolları bilmiyorsanız, başka bir il sınırına dahi girme ihtimaliniz vardır, çünkü dönemeçler ve tabelalar bu konuda yetersizdir.
zonguldak
Şehir halkı oldukça dost canlısıdır, Karadeniz insanını da barındırıyor ve buna ek olarak iş konusunda oraya göç etmiş insanları da barındırdığından multi kültürel bir yapıdır diyebiliriz.

Zonguldak şehir yapısı olarak engebelerin izin verdiği konumlarda kentleşmeye uygun olmuştur. Karaelmas Üniversitesi yakınlarında ev bulmanız mümkündür. Kiralar yöre halkının genelinin işçi sınıfı olmasından ötürü makul seviyelerdir. Öte yandan ulaşım konusunda hizmetler söz konusudur fakat arada kış aylarında bazı sıkıntıların yaşandığı söylenenler arasında .
zonguldak manzara
Zonguldak'ta eğitim hayatına devam edecek olan arkadaşlarımıza güzel yıllar geçirmelerini dileriz!

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..