Blog

Konservatuara Hazırlananlara Akustik Gitar Tavsiyeleri!

Konservatuara Hazırlananlara Akustik Gitar Tavsiyeleri!

Akustik gitar, bir gitaristin en yakın arkadaşıdır. Uzun süreli çalışmalar, pratikler ve sahneler söz konusu olduğunda gitaristin rahat etmesi çok önemlidir. Zira huzursuz olan parmaklar duyguyu yansıtamaz ve bu da sorun yaratır. Bu yüzden gitar tercihleri çok önemlidir.

Gitar konusunda ustalaşmak isteyen arkadaşlarımız için küçük bir araştırma gerçekleştirdik ve uzun yıllar rahatça kullanabilmeniz adına bu tavsiyelerimize göz gezdirmenizde fayda var!

Akustik gitar alırken nelere dikkat etmeliyiz?

1- Markaya aldanmayın!


Akustik gitar alırken yapılan en büyük hata bir markaya ya da modele takıntılı olmamanızdır. Bunun en temel sebebi de aynı yıl üretilmiş aynı marka gitarların dahi tınıları birbirlerinden farklı olmasıdır. Çünkü her gitarın sesi kendine özgüdür sadece kullanılan malzemeleri aynıdır. Bu yüzden bir müzik marketten ürün satın alacaksanız ciddiyetinizi karşı tarafa mutlaka yansıtın.

2- Elektro Akustik mi ? Sadece Akustik mi?
Konservatuara Hazırlananlara Akustik Gitar Tavsiyeleri! 1
Burada kocaman bir aldatmaca söz konusu ki o da albüm kayıtları dahil olmak üzere her parçada yer alan akustik gitarların mikrofon takviyesi ile kayda sokulduğudur. Yani sahnede hareketli bir performansınız olmayacaksa elektro akustik almanıza hiç gerek yok. Düz akustik bir gitar alırsanız, elektro akustiğe vereceğiniz para ile çok güzel gitarlar alabilirsiniz. Çünkü elektro akustiklerin vasatı , düz akustiklerin üst düzeylerine denk gelen bir fiyat aralığına sahip oluyor ve buna hiç gerek yok.Kasa tercihinizde ise büyük kasalı akustiklerde her zaman daha gür ses alırsınız bunu da bir kenara not edin deriz.
 


3- Gitarın hammaddesi ne olmalı?
1- Markaya aldanmayın! 2
Marka ve model konusunda karar kıldıktan sonra gitarın kasası kesinlikle ama kontraplak olmaması sizin için iyi olur. All solid diye tabir edilen kasa tercihinde bulunursanız kesinlikle doğru tercih etmiş olursunuz. Çünkü All solid kasalarda 
kararımızı verdikten sonra geldik asıl mevzuya: alacağınız gitar kontraplak olmasın all solid olsun.

Ağaç konusunda çok fazla takılmayın , sese odaklanın arkadaşlar!
 4- Teller
1- Markaya aldanmayın! 3
Gitarı yeni aldığınızda seste cızırtı çok fazla olacaktır, bu yüzden tellerin kalitesine özen gösterin. Gitar alırken yanınıza bu konuda yetkin birilerini almanızda fayda var.

 5- Sap
sap ayarına dikkat edin
Gitar almaya gittiğinizde genelde görevliler size ayarlayınca düzelir gibilerinden cümleler kurabilir, buna aldanmayın. 5 dakika sürecek bir şey için rahatsız edici bir sesin dükkanda çınlamasını onlar da istemez, bu yüzden sap ayarı yapılması konusunda ısrarcı olun ya da bsşka bir gitara  odaklanın.

 


 

6- Bare deneyin 
Akustik gitarda klavye çok önemlidir bu yüzden bareli akorlarla bunu test edebilirsiniz. Eğer klavye avcunuzu rahatsız etmiyorsa doğru gitardanısınızdır, sırada ise gitarın klavyesinin yumuşaklığı var ki en önemli noktadır bu orada da sıkıntı yaşamıyorsanız her şey yolunda demektir. Gülağacı demelerine aldanmayın çünkü gül ağacının da bir sürü kalitesi var. 
 

 

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..