Blog

konservatuar

Konservatuara Nasıl Girebilirsiniz?

Televizyonu, radyoyu açtığınızda ya da sinema, tiyatro gibi sanat merkezlerine gittiğinizde eminiz ki herkesin içinde bir heves olarak yer ediniyor “Konservatuar” okumak. Konservatuar öğrencisi olabilmek elbette diğer bölümlere nazaran biraz daha farklı işleyen bir sisteme sahip ve o sistemi sizlerden gelen yoğun istek neticesinde anlatmaya geldik.

Konservatuar Öğrencisi Nasıl Olabilirim?
müzikoloji
Öncelikle belirtmek gerekir ki tercih edeceğiniz konservatuar devlet bünyesinde mi yoksa herhangi bir vakıf üniversitesi bünyesinde mi yer alıyor? Eğer talep etmek istediğiniz konservatuar devlet bünyesinde ise (Devlet konservatuarı) ilk olarak yapmanız gereken Yükseköğretime Geçiş Sınavında ve Özel Yetenek Sınavı’nda başarılı olmaktır. Başarı kriterleri üniversiteden üniversiteye değişkenlik göstermektedir.

Üniversitelerin ve bölümlerin belirttiği puanı alan öğrenciler, özel yetenek sınavına girmeye hak kazanıyorlar. Her üniversite ve bölüm için farklılık gösteren özel yetenek sınavı tarihleri, genellikle Nisan ile Temmuz ayları arasında ilan ediliyor. Sizlerin yapması gereken bu aşamaya gelene dek öğrencisi olmak istediğiniz üniversitenin ne tür yeterlilik beklentileri var bunu araştırmak olacaktır. Bunun yanı sıra ortaöğretim veya dengi yapabilmek için, her üniversite ve bölümde değişiyor olsa da genel olarak 21 yaş sınırı bulunuyor.
bale

Devlet Konservatuvarlarının ya da Konservatuvarların lise devresi mezunları merkezi sınava girmeden özel yetenek sınavındaki başarılarına göre lisans programlarına yerleştirilebiliyorlar. “Bu yerleştirilme ilgili yükseköğretim kurumu tarafından yapılıyor.Devlet Konservatuvarlarında eğitim alan öğrencilerin Erasmus Programı ile Avrupa’da başka bir eğitim kurumda, bir dönem ya da bir yıl eğitim alma şansları bulunuyor.”

Konservatuar Bölümleri
müzik

Devlet Konservatuarları bünyesinde genel olarak 3 ana dal ile karşılaşmanız mümkündür;

Müzik,

Müzikoloji,

Sahne Sanatlarıdır.

 Ve Devlet Konservatuvarlarında genel anlamda öğrencilerin oldukça fazla tercih ettiği bölüm müzik bölümüdür.
Müzik bölümünde müzik ve dallarına ait birçok alan söz konusudur ve bunlardan birkaç tanesi;
 Kompozisyon ve Orkestra Şefliği, Yaylı Çalgılar, Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar, Piyano- Arp, Gitar, Bestecilik, Kompozisyon, Bando Şefliği ve Caz ana sanat dallarışeklindedir.

Müzikoloji anabilim dalında ise; genel müzikoloji ve etnomüzikoloji ve folklor alanları bulunuyor.

Sahne Sanatları bölümünde ise; tiyatro, bale, modern dans, opera, şan ve koreloji anasanat dalları yer alıyor. Sahne Sanatları bölümünde eğitim alan öğrenciler düzenli olarak, yurtiçinde ve yurtdışında atölyelere ve seminerlere katılırlar.
tiyatro

Bu üç ana bölümün yanı sıra Anadolu Üniversitesi, Bülent Ecevit Üniversitesi, Ege Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesinde Çalgı Yapımı bölümü bulunuyor. Ayrıca; Akdeniz Üniversitesi, Giresun Üniversitesi, Haliç Üniversitesi, Kafkas Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi ve Selçuk ÜniversitelerindeGeleneksel Türk Müziği bölümübulunuyor.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..