Blog

Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Nedir? Kontrol ve Otomasyon Mühendisleri Ne İş Yapar?

Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Nedir? Kontrol ve Otomasyon Mühendisleri Ne İş Yapar?

Kontrol ve otomasyon, sadece bu iki terime baktığımızda bir sürecin olumlu sonuçlanması için ortaya çıkan ya da çıkma ihtimalleri olan bir takım problemlerle ilgilenen alan diyebiliriz. Kontrol ve otomasyon mühendisliği ise en basit anlamda; bir sistemi uygun yazılım ve donanımlarla istenilen duruma yönlendirme problemiyle uğraşan mühendislik alanıdır diyebiliriz.

kontrol ve otomasyon mühendisliği nedir?

 Kontrol ve otomasyon mühendisliğikısaca; elektrik - elektronik, mekanik ve bilgisayar tabanlı tüm endüstriyel üretim sistemlerinin amaçlanan ve planlanan biçimde çalışmasını sağlayan bilgi ve ve teknolojileri üreten ve uygulayan bir mühendislik dalıdır.

Gözümüzü açıp kapayıncaya kadar kısa sürede hızlı bir gelişim geçiren teknoloji ve üretim beraberinde bir takım sorunları da getiriyor. Bu sorunlar üretim aşamasında görev almakta olan çalışanların motivasyonlarını ve dolayısı ile verimlerini de etkilediğinden bu konuda çalışmaların yapılması , sorunların seri bir şekilde saptanması ve ortadan kaldırılması konusunda alternatif çözümlerin üretilmesi kontrol ve otomasyon mühendisliğinin görev tanımında yer alır.

kontrol ve otomasyon mühendisliği nedir?

 Günümüzde endüstriden beklentiler daha ekonomik, kaliteli ve hatasız ürünler olduğu için belirli standartlara sahip, ihtiyaçları karşılayabilecek , insana dayalı olmaksızın üretebilen otomasyonlar oldukça önemlidir.Endüstriyel otomasyon söz konusu olduğunda işin gereği olan kontrol sistem tasarımı, süreç kontrolü ve problem çözme alanlarında deneyimli ve bilgili kontrol ve otomasyon mühendislerine sanayide sıkça ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca günümüzde gelişen inşaat sektörü ve teknolojisi ile akıllı binalar hayatımızın önemli bir parçası haline gelmiştir. Bina otomasyonu kontrol ve otomasyon mühendislerinin yaygın bir çalışma alanıdır.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..