Blog

Konya

Konya'da üniversite okuyacaklara tavsiyeler

İç Anadolu'nun en büyük yüzölçümüne sahip şehri belki de birok ülkeden metrekare bazında daha büyük olan Konya hakkında hazırladığımız bir yazı ile karşınızdayız arkadaşlar. Bakalım Konya Selçuk Üniversitesi'nde okumanın ne gibi avantaj ve dezavantajları var.

1-Nüfus


merkezi çok kalabalık değil ancak öğrencilerin olduğu kampüs kısmı oldukça kalabalık 90-100 binlik bir popülasyon var sadece kampüs bölgesinde

2-iklim


kışları bayağı soğuk ilkbahar ve sonbahar serin yazları ise oldukça sıcak

3-Üniversite

Üniversite eğitim bazında 2009'dan itibaren oldukça fazla büyüdü.Hemen hemen her mezunun daha sonrasında okulunu ziyaret ettiğinde bu kanıya vardığına inanabilirsiniz.


4-Ulaşım

imkanı inanılmaz kolay ; tramvay büyük nimet kampüsün içinden her yerden geçiyor. Merkeze ulaşımda aynı şekilde Tramvay ile trafik sıkıntısı çekmeden kolay. Dileyen dolmuş ilede istediği yere rahatça ulaşabiliyor.

5-Kiralar

3-4 sene evvel oldukça ucuz ve uygunken şu anda oldukça pahalı durumda. Tabi Konya şartları ile İstanbul şartları bir değil pahalıdan kasıt aylık 700-1000 TL civarı.

6-Kültür

kültür sıkıntılı ; kampüs ve şehir iki farklı dünya gibi zaten şehir ile kampüs arası 1 saatlik bir uzaklıkta. Şehirde öğrenciler sıkıntı yaşayabiliyor çünkü halk gerçekten öğrenciye karşı soğuk ve özellikle de esnafları dost canlısı değil, herkesi töhmet altında bırakmak elbette kimse istemez ama genelinin tek bir amacı var öğrenci ise mutlaka faydalanmalı. Sanırım tavsiye edilebilecek tek güzel yanı etli ekmeği

7-Sosyal imkanlar

genç birine göre kısıtlı konser vs yapılsada genç kesim için çokta çekici değil bu yönden. Özellikle gece hayatıda olsun diyen arkadaşlar varsa ev partileri dışında mekan bazlı çok imkan yok olanada saniyici tayfa dediğimiz paralı ancak eğlenmeyi bilmeyen kesim geliyor sıkıntılı olabiliyor.

Onun dışında park bahçeden bol birşey yok sakin öğrencilik geçirmek isteyenelr için ideal bir şehirdir.

 

UniverList'te Konya Selçuk Üniversitesi hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Özalp TORLAK

Özalp TORLAK

[email protected]

Yaşar Üniverstesi / Yazılım Mühendisliği

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..