Blog

Amasya Univerlist

Kralların Şehri Amasya'da Öğrenci Olmak!

Elma Diyarı, her yanıyla tarih kokan Kralların şehri Amasya , Orta Karadeniz Bölümünün iç kısmında yer alan sempatik bir ildir. Doğudan Tokat, güneyden Tokat ve Yozgat, batıdan Çorum, kuzeyden Samsun illeri ile çevrilidir.

 

Nüfusu 2017 yılına göre 329.888'dir. Amasya'da Karadeniz iklimi - Kara iklimi arasında bir geçiş iklimi hüküm sürer. Yazları Kara İklimi kadar kurak, Karadeniz iklimi kadar yağışlı değildir. Kışları ise Karadeniz iklimi kadar ılıman, Kara iklimi kadar sert değildir. Bu bölgede Karadeniz ardı iklimi etkili olmaktadır.     Yazları sıcak ve kurak, kışları yağışlıdır. İlkbahar en çok yağış alan mevsimdir. Merzifon, Suluova, Gümüşhacıköy ve Hamamözü ilçeleri Bölgenin genel iklim özelliklerini yansıtmaktadır. 


amasya
Ulaşımı;

İlimiz Merzifon ilçesinde AMASYA MERZİFON HAVAALANI bulunmaktadır. Havaalanı Amasya şehir merkezine 46 km uzaklıktadır. Uluslararası uçuşlara kapalı olup yalnızca iç hatlara sefer düzenlenmektedir. Amasya Otobüs Terminaline günlük ortalama 140 şehirlerarası otobüs girip çıkmaktadır. Amasya ile komşu iller Samsun ve Çorum arasında her saat araç bulmak mümkündür. FakatAmasya’da denizyolu ulaşımı yoktur.

 

Gece Hayatı ve Festivalleri;

amasya 2

Etrafında bulunan bölgeler gibi, Amasya’da da gece hayatı pek aktif değildir. Şehirde özellikle gençlerin tercih ettiği birkaç kafe tarzı mekanlar ve gece hayatını tercih edenler içinse sınırlı sayıda meyhane bulunmaktadır. Amasya’da Uluslararası Karikatür Yarışması, Altın Elma Beste Yarışması, Kabaoğuz Köyleri Yayla Şenlikleri gibi şenlikler bulunmaktadır.

 

Gezilebilecek En İyi 5 Yer;

 

Boraboy Gölü Tabiat Parkı

Kral Kaya Mezarları

Amasya Kalesi

Hazeranlar Konağı

II. Beyazıt Camisi ve Külliyesi

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..