Blog

kriminoloji

Kriminoloji Bölümü Nedir? Lisans Programı Var mı ?

Polisiye dizilerin çok fazla izlenmesinden midir bilinmez ama kriminoloji dediğimizde bu yazıyı hazırlarken bile kendinizi havalı hissetmeniz mümkün. Sanki kriminoloji dendiğinde CSI dizisinden bir karaktermişsiniz gibi hissedebilirsiniz, ya da kanıt arayan bir dedektifmiş gibi , hemen akıllara Sherlock'un geldiğini görür gibiyiz. Peki neymiş bu kriminoloji bilimi ve bölümü, temel amacı ve iş alanları nelermiş gelin hep birlikte inceleyelim.


Kriminoloji kelimesini parçaladığımızda ingilizce suç anlamına gelen "crime" sözcüğünün dilimize devşirildiğini görmeniz mümkündür. Yani bu da demek oluyor ki bu bilim alanı; suç,suçun nedenleri ve suç ile ilgili kanıtlarla ve bulgularla ilgilenir.

Suçun;
kaynağını,
nedenini,
neden yapılmış olabilceğini inceler ve bu şekilde suça ulaşmaya ve suçun neden işlenmiş olabiliceğini bulmaya çalışır.Aynı zamanda suça maruz kalan bireyi inceleyerek suçluya ulaşmaya çalışır.Kriminoloji suç psikolojisi ve fizyolojosi olaral ikiye ayrılabilir. Yani bu bilimin temel amacı, suçluyu tespit etmekdir.

Krimonoloji bölümü Türkiye sınırları içerisinde bulunan hiçbir üniversitede henüz bulunmamaktadır. Sadece Hukuk Fakülteleri müfredatlarında ders olarak yüzeysel bir biçimde yer almaktadır. Gerek bu bölümün vereceği mezunların ülkemizde karşılığının net bir şekilde olmamış oluşu gerekse de yapılanma farklılıkları tam anlamıyla bu konuda net bir durumun olmadığını söylüyor. Öte yandan bu konu hakkında çalışmaların yapıldığı da biliniyor.


 Ülkemizde gerekli krimonolist ihtiyacını karşılamak adına Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Enstitüsü Yüksek lisans proglamları düzenlemekte.Her yıl alım yapılmamakla birlikte bu ihtiyaca göre değişmektedir.Ortalama yılda 20 kişi alınmakta.Polis Akademesi ilanlarını incelediğimiz zaman adaylarda aranan şartların başında ingilizce bilgisi gelmektedir.ALES,KPDS veya ÜDS puan şartı vardır.Buna ilave olarak lisans mezunu olma şartı vardır.Krimonoloji kendi içinde ikiye ayrılabilmekte,bunlardan birincisi daha çok suçlu psikolojisini inceler,diğeri de suç kanıtlarını inceler.Suçlu psikolojisi için Sosyoloji veya Psikoloji okumanız doğru olacaktır.Suç kanıtları içinse Biyoloji,Kimya veya bunlara paralel bir bölüm okumanız daha doğru olur.Bu bölümlerden yatkın olduğuniz,yatkın olabileceğiniz bir tanesini seçip,lisans eğitiminizi tamamladığınız takdirde Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Enstitüsü’ne başvurabilirsiniz.


 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..