Blog

Kripto paralar ve üniversitelerde ders olarak verilmesi

Kripto Paralar Üniversite müfredatlarında yerini alacak mı ?

Para, yıllardır şarkılara dahi konu olmuş bir unsurdur. Şimdilerde ise para evrime uğramış ve herkesin dilinde kripto para olarak konuşulur oldu. 

Günlük hayatımızda en çok aklımızın takıldığı konudur cüzdanımız. Ne türde bir aksiyona dahil olacaksak olalım mutlaka işin ucu bir şekilde paraya dayanır. Bu yüzden olacaktır ki talih oyunlarından tutun birçok alanda çıkmış olan cezbedici ne varsa hepsi para ile alakalıdır. İlerleyen ve sürekli gelişen Dünya düzeninde artık para da teknolojiye ayak uydurmuş ve sanal camiada yerini almıştır. Artık döviz kurları haricinde para birimleri de söz konusu. Kripto para ya da dijital para olarak adlandırılan gerçekte cebimizde var olmasa da sanal bir cüzdan içinde bulunan ve gün geçtikçe önem kazanan para birimleridir kısaca. Peki bu para birimleri günümüzde eğitim aldığımız kurumlarımızda ders olarak verilmeye başlanacak mı işte orası merak konusu.

Artık günlük hayatımızda fikir sahibi olan ya da olmayan herkes tarafından dilden dile dolaşan, ödeme şekillerine de birçok alanda dahil edilen kripto paralar gün geçtikçe daha da fazla popüler hale geliyor. Bu popülarite devletler tarafından da tanınır hale gelmeye başladı ve global ekonominin dev ülkeleri de bu konularda resmi duyurular yapıp diğer ülkelerin de teşvik etmesi adına katkıda bulundu. Ek bilgi olarak şu anda bu ülkeler arasında Türkiye bulunmamaktadır, fakat yakın bir gelecekte ülkemizde de bu konunun masaya yatırılacağı düşünülüyor.

Bitcoin, kripto para birimlerinin öncüsüdür. Anlık olarak takip edildiğinde de diğer paralara nazaran oldukça fazla olduğunu söylemek çok mümkün. Bitcoin’i onlarca farklı kripto para takip ediyor. Her birinin kendine göre kullanım öncelikleri ve üretim şekilleri söz konusu olduğundan bunların her birinin ekonomi ve benzeri üniversite bölümlerinde ders olarak anlatılması gerekli gibi. Neticede neye nasıl yatırım yapacağımızı da bilmek hoş olurdu.

Diğer yandan kripto paraları ele alacak olursak, aslında bu para birimlerinin sadece ekonomi ile değil aynı zamanda bilgisayar ve yazılım ile de ilgili olduğunu da keşfetmiş oluruz. Donanımsal bazda farklı ürünlerin bir araya getirilmesi ile oluşturulan süper cihazlar sayesinde bu paraların bir madenci edası ile kazılması ve bir sürenin sonunda edinilmesi mümkündür. Tabi bu kazma işlemi yazılımcılar tarafından sunulmuş olan hazır programlara göre ve para birimine göre değişkenlik gösterebilir. Bu yüzden bir tanesi bilgisayar işlemcisinden üretilirken, bir diğerinin bilgisayar ekran kartından üretilen bir birim olduğunu söylemek de mümkündür. 

Kripto para madenciliği söz konusu olduğunda başka bir durumla daha karşılaşmamız mümkündür ki bu da kripto parayı elde etme süresidir. Para birimleri popüler hale geldikçe kazılması da doğru oranla zorlaşmaya başlar. Mesela günümüzde bir bilgisayar ile edinebildiğimiz para miktarı 1000 ise bu miktar yarın 0,1'e dahi gerileyebilir. Ya da gerilemenin engellenmesi adına bilgisayarların daha güçlü hale getirilmesi gerekir.

Tüm bunlar ele alındığında kripto paraların yollarının iktisat, ekonometri, yazılım mühendisliği ve bilgisayar mühendisliği alanlarından geçtiğini söylemek oldukça mümkündür. Kim bilir belki de bu konuda eğitim düzenlemeleri de kısa süre sonra söz konusu olacaktır. Yurtdışında bulunan üniversitelerde bu konuda eğitimlere çoktan başlandığını da belirtmekte fayda var.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..