Blog

Karatay Üniversitesi Pilotaj Eğitimi ve Avantajları

KTO Karatay Üniversitesi'nde Pilotaj Okumak

Pilotaj Eğitimi Nedir?

Pilotaj eğitiminin aynı zamanda pilotluk eğitiminin amacı; Genel havacılık ve havacılık eğitimi sektöründe yerli ve yabancı havayollarında ihtiyaç duyulan üstün donanımlı pilotları yetiştirmektir.

Pilotaj Eğitiminin Avantajları

Günümüz sivil havacılık sektöründe, havayolu ve uçan uçak sayılarında artış hatırı sayılır şekilde artış gözlemlenmektedir. Bundan dolayı sivil havacılık sektöründe özellikle pilotların istihdam oranı gün geçtikçe artmaktadır.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’inin açıkladığı rapora göre; 2017 yılında dünya genelinde havacılık sektöründe; ABD birinci, Birleşik Arap Emirlikleri ikinci ve Türkiye üçüncü sırada yer almaktadır. Sektörde istihdam edilen kişi sayısı ise yaklaşık 200.000’e ulaşmıştır.

Türkiye sivil havacılıkta,  Avrupa hava trafiğine en fazla katkı sağlayan öncü ülke konumundadır, Türkiye; son yıllarda uluslararası bağlantı noktalarının sayısını %192 artırarak yaklaşık 3 katına çıkarmış bulunmaktadır ve doğrudan - dolaylı bağlanabilirliğini ise % 534 arttırarak Avrupa’da uçuş ağını en fazla büyüten ülke konumuna erişmiştir.

Ülkemizde ki havacılık sektörünün bu kadar büyümesi sürecinde profesyonel ve uluslararası standartlara uygun yetiştirilmiş, tam donanımlı pilot ihtiyacını ortaya çıkarmaktadır. Anlaşılan üzere önümüzdeki yıllarda pilotluk mesleği halen popülerliğini sürdürmeye devam edecektir.

KTO Karatay Üniversitesi ve Pilotaj Eğitimi

Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi, 2019-2020 akademik yılında Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nda açmış olduğu Pilotaj Bölümü’nde ilk öğrencilerini almaya hazırlanıyor.

“İş Hayatına Açılan Kapı” vizyonunu benimsemiş olan KTO Karatay Üniversitesi, planör eğitimiyle ülkemizde pilot yetiştiren tek üniversite unvanına sahip.

Nitelikli pilotlar yetiştirmeyi kendine misyon edinen KTO Karatay Üniversitesi, teorik ve uygulamalı eğitimlerinin yoğun olarak verileceği Pilotaj Bölümü’ne ilk yıl 5’i %100, 35’i ise ücretli olmak üzere toplamda 40 öğrenci kabul edecek ve ilk öğrencilerini pilotaj eğitimiyle buluşturacak.

KTO Karatay Üniversitesinde Pilotaj Eğitiminin Ayrıcalıkları

  • Öğrenciler, isteğe bağlı hazırlık eğitimi ve sonrasını takip eden 4 yıllık lisans eğitimi ile pilot olabilecekler.

  • KTO Karatay Üniversitesi birçok bölümde çift anadal programı imkanı sunulduğundan dolayı pilotaj eğitimi alan bir öğrenci şartları sağlamak kaydıyla çift anadal imkanı ile aynı zamanda mühendislik diplomasına da sahip olabilecek ve pilotlar mühendis olarak mezun olabilme şansı yakalayabilecekler.

  • KTO Karatay Üniversitesi Pilot Akademisi de kurulmakta. Öğrenciler lisans eğitimini bitirdiği takdirde direkt olarak yardımcı pilot olarak görev ve çalışma hayatına başlayabiliyorlar.

  • Öğrencilerin uygulamalı eğitim alacakları alanda 1000 metrelik asfalt pist, 750 metre çift pist, taksi yolu, sosyal tesis ve hangarların bulunduğu bir açık alanda  son teknoloji  ile pilotaj eğitimlerini alma fırsatı yakalayacaklar.

  • KTO Karatay’da aynı zamanda 305 bin metrekare eğitim alanının planlaması da devam edilmektedir. 4 yıl sonunda KTO Karatay Üniversitesi kendi havaalanına ve 14 uçaklık filoya sahip bir üniversite haline gelecektir. Yani öğrenciler kendi uçak filosuna ve havaparkına sahip bir üniversitede pilotaj eğitimi almanın avantajlarını yaşayacaklardır.

KTO Karatay Üniversitesi Bursları, Bölümleri ve bir çok avantajları hakkında bilgi alın !
Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Özalp TORLAK

Özalp TORLAK

[email protected]

Yaşar Üniverstesi / Yazılım Mühendisliği

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..