Blog

kücük ilcelerde üniversite okumak

Küçük İlçelerde Üniversite Okumanın Zorlukları

Birçok lise öğrencisi, hayallerini süsleyen bir üniversite yaşamı sürmek için çalışır. Hayallerindeki üniversite bölümü için çalışan öğrenciler, bazen küçük ilçelerde okumak, bazen de çalışmadıkları için buraya düşmek zorunda kalırlar. Fakat diğer üniversiteleri gördükçe, okudukları yerden kurtulmak için gün sayarlar. Küçük ilçelerde üniversite okumanın zorluklarını sizin için derledik…

1. Hiçbir Şey Bulunmaz! 

Üniversite etrafında hiçbir aktivite yapacak bir şey bulunmaz. Bim, A101 ve Şok’tan başka hiçbir şey bulamayacağınız küçük ilçelerde spora, etkinliğe ve kendi şehrinize dönmek için sürekli olarak zaman kollarsınız. Devamsızlığınızı bir hayli yorar, sürekli olarak okulu asmak zorunda hissedersiniz.

2. Yol Paranız, Sanki Uçak Bileti Kıvamındadır 

Sürekli olarak en yakın büyük bir ile gitmek için yola koyulan öğrencilerin yol paraları büyük bir meblağa ulaşabilir. Bu sebepten dolayı küçük ilçelerde üniversite okuyan kişilerin birinci tercihi en yakın büyük bir ile giderek eğlenmek oluyor.

3. Üniversitede Zaman Geçmez! 

İstediği bölümü kazansa bile, üniversitenin kıtlığı yüzünden çok zorlu bir zaman geçişi yaşanır. Öğrenciler kendi aralarında toplanarak sürekli olarak eğlenceli aktiviteler yapmak için ya halı saha kovalar ya da “Beyaz Show, 3 Adam” benzeri programlara katılacak afişleri bekler.

4. Yurt Zorluğu 

Küçük ilçelerde bulunan yurt sayısı çok azdır. Yurtların az olması, rekabet az olmasıyla beraber büyük bir kötülüğü gösterir. Çok az yurt olmasıyla beraber yurtların çok fazla kaliteli olmaması, öğrencilerin mecburiyetten dolayı yurt seçimini beraberinde getirir. Yurtlar genellikle pis ve yurt yönetiminin her istediğinin olmasıyla sonuçlanır.

5. Profillere Bu Üniversiteler Zor Yazılır 

Özellikle MYO’larda okuyan birçok kişi, sadece üniversitenin adını profillerine yazar. Hayalinde daha iyi bir üniversite oluşturan öğrencilerin rüyası, üniversiteyi görene kadardır.

6. Sürekli Aynı Kişiyi Görürsünüz 

Küçük ilçede olduğunuzdan dolayı, üniversitenin öğrenci kapasitesi de küçüktür. Hem üniversitede hem de üniversite dışında sürekli olarak aynı kitleyi görmek zorunda kalırsınız. Artık hayatınız sürekli olarak gördüğünüz kişilerden oluşur. Tüm bölümlerle kaynaşabilir, herkesle arkadaşlık kurabilirsiniz. Bazen istemeseniz bile zorunlu olarak arkadaş bile olabilirsiniz.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Öykü Örs

Öykü Örs

[email protected]

Yaşar Üniversitesi-Yazılım Mühendisliği

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..