Blog

Kuluçka merkezi

Kuluçka Merkezine Sahip Üniversiteler

Girişimcilik, üniversite sıralarında başlar. Hayatını devam ettireceği mesleğini eline almak üzere olan öğrenci daima bir şeyleri değiştirmek ya da yeni bir şeyler yaparak dilediği şekilde hayat yön vermeyi en fazla üniversite sıralarında isteriz. 

Duygularımızı kontrol edebildiğimiz andan itibaren bir şeyler geliştirmek , ya da duygularımıza göre bir şeyler yaratmak bizlerin her zaman temel prensibi olur. bu prensibe sahip dahi olsak bazı aşamalar geldiğinde yalnız kalma ihtimalimiz geçmişte söz konusuydu fakat artık değil. Çünkü üniversiteler artık öğrencilerinin bu projeleri yeşermeden ölmesin diye hızlandırma ve geliştirme programları açmaya başladı. Kimi yerlerde bunun adı inkübatör oldu, çoğu yerlerde de Kuluçka Merkezi oldu. Aslına bakarsanız ikisi de aynı anlamı taşıyor da tercih meselesi deyip bu kısmı irdelememe kararı almış bulunuyoruz. 

Üniversiteye geçtiğiniz andan itibaren girişimci olmak gibi bir amacınız mutlaka olabilir. Bu yüzden sizler için bünyesinde kuluçka merkezi barındıran üniversiteleri sıraladık.

Not: Sıralama karışıktır , herhangi bir anlam ifade etmez.


Kuluçka Merkezine Sahip Üniversiteler!

1-) Acıbadem Üniversitesi Kuluçka Merkezi - İstanbul

Acıbadem Üniversitesi Kuluçka Merkezi sağlık sektörünün gelişmesine hizmet edecek teknoloji bazlı her türlü iş fikrini, girişimi desteklemek için kurulmuş bir kuluçka merkezidir.

http://kulucka.acibadem.edu.tr/
2-) Atom - Ankara


Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezi, yani kısa adıyla ATOM, 2008 yılında ODTÜ Teknokent Yönetim A.Ş. bünyesinde kurulmuş bir ön kuluçka merkezidir.

http://www.atom.org.tr/tr/anasayfa


3-) Bahçeşehir Üniversitesi Kuluçka Merkezi - İstanbul

BAU Girişimcilik Operasyonları ve İnkübasyon Merkezi, Bahçeşehir Üniversitesi öğrencilerinin girişimcilik konusunda ihtiyaçları olan bilgi, danışmanlık, mentorluk, kaynaklara erişim konularındaki ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulmuş bir kuluçka merkezidir.


http://tto.bahcesehir.edu.tr/ogrenci/kulucka-merkezi/


4-) Bilgi Sosyal Kuluçka Merkezi - İstanbul

 Bilgi Sosyal Kuluçka Merkezi (Kuluçka), 2014’te İstanbul Bilgi Üniversitesi bünyesindeki Sivil Toplum Çalışmaları Merkezi (STÇM) altında kurulmuş bir kuluçka merkezidir.

http://www.sosyalkulucka.bilgi.edu.tr/nedensosyalkulucka


5-) Bilkent CyberPark - Ankara

Bilkent Cyberpark’ta, teknoloji yoğun alanlarda girişimciliği teşvik etmek amacıyla fikir sahiplerine ve yeni kurulan şirketlere uygun koşullarda ofis alanı ve danışmanlık hizmetlerinin verildiği bu merkez, 2004 yılında Dünya Bankası’nın desteği ile, Türkiye’nin ilk özel Teknoloji Kuluçka Merkezidir.


http://www.cyberpark.com.tr/page/anasayfa


6-) Ebiltem TTO - İzmir

Ege Üniversitesi Bilim Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (EBİLTEM) 1994 yılında Türkiye’nin ilk Üniversite-Sanayi İşbirliği Arayüzey kuruluşu olarak faaliyetlerine başlamış bir kuluçka merkezidir.

http://ebiltem.ege.edu.tr/7-) Embriyonix - İzmir

İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde, Bilimpark A.Ş. ,Embryonix Teknoloji Transfer Ofisi ve İzmir Ticaret Odası olmak üzere üç ana birim temelli kurulmuş, inovasyon ve girişimcilik başlığı altında üniversite ile sanayi arasındaki teknolojik katma değer yaratan bir yapılanmadır.


http://embryonixtto.com/


8-) Etohum - İstanbul

Etohum internet girişimcileriyle yatırım yapacakları bir araya getiren, girişimcilere şirketlerini büyütebilmek için danışmanlık veren, bu amaçla girişimcilik kampları, kafe toplantıları düzenleyen bir organizasyondur. Etohum, yeni ekonomi konusunda bilgi ve fikir sahibi, kendi internet şirketini kurmak isteyen girişimcilerle; şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getirmeyi amaçlayan pazar yeri olarak kendilerini tanımlamışlardır. Etohum sadece kendi programına katılan girişimcilere değil, yaptığı etkinlik ve yayınlarla girişimci adaylarına da önemli bir destek sunan ülkemizin en popüler kuluçka merkezlerindendir.

https://www.etohum.com/


9-) HayalEt - İstanbul

 2013 yılından itibaren Boğaziçi Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi bünyesinde faaliyetlerini sürdüren HayalEt Kuluçka Merkezi, 2011 yılında İstanbul Kalkınma Ajansı’ndan aldığı mali destekle kurulmuştur. HayalEt Kuluçka Merkezi, konu kısıtlaması olmaksızın genel başvurulara açık kuluçka merkezi özelliğini taşımaktadır. Ağırlık alanları, bilişim, eğitim ve danışmanlık, genetik ve biyoteknoloji üzerinedir.

https://hayalet.boun.edu.tr/


10-) Inventist - İstanbul

İstanbul Kalkınma Ajansı’nın 2015 yılı Yenilikçi İstanbul Mali destek programı kapsamında ‘İstanbul Üniversitesi Önkuluçka Merkezi’ projesi adı altında desteklenmekte olan Inventist; Kendi işini kurmak isteyen girişimcilerin kişisel özelliklerini ortaya koymalarını, gerekli bilgi ve beceriyi kazanmalarını, uygulamalı olarak bu yetkinlikleri elde etmelerini sağlayan bir önkuluçka merkezidir.

http://www.inventist.gen.tr/#


11-) Incubacity - İstanbul


İstanbul ŞEHİR Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi bünyesinde konumlandırılmış bir Kuluçka merkezidir.


http://www.incuba.city/

12-) Inventram İstanbul

Inventram A.Ş. Koç Holding ve Koç Üniversitesi ortaklığı ile Nisan 2010’da kurulmuş bir erken aşama teknoloji, inovasyon ve fikri mülkiyet hakları yatırım, ticarileştirme ve danışmanlık şirketidir. Inventram’ın amacı erken aşamadaki, pazar potansiyeli olan yenilikçi ve teknolojik buluşları en doğru iş modelleri ile ticarileştirmektir. Teknoloji ve inovasyon temelli yeni kurulmuş ve kurulmakta olan girişimlere hisse yatırımları yapmakta ve satış desteği vererek gelir ortağı olmaktadır.

http://www.inventram.com/

13-) İTÜ Çekirdek - İstanbul

İTÜ ve İTÜ ARI Teknokent tarafından 2012 yılında kurulan İTÜ Çekirdek; bugüne dek 722 girişime ve 1613 girişimciye destek olmuştur. Finansal teknolojilerden sağlık teknolojilerine, arttırılmış gerçeklik uygulamalarından donanım projelerine kadar birçok farklı alanda projeye destek olmaya çalışan, otomotiv sektöründe ise  ayrı bir çağrısı bulunan İTÜ Çekirdek; girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir kuluçka merkezidir.

http://www.itucekirdek.com/tr
14-) SUCool - İstanbul

Sabancı Üniversitesi çatısı altında kurulan SUCool; katma değer yaratan, teknoloji-arge-inovasyon bazlı, gerçek bir ihtiyacı karşılayan girişimcilerin projelerini hayata geçirmeleri için destek veren bir ön kuluçka merkezidir.

http://sucool.sabanciuniv.edu/15-) Minerva Kuluçka Merkezi - İzmir

Yaşar Üniversitesi bünyesinde yer alan Minerva Kuluçka merkezi , girişimcilere projelerini hayata geçirme yolunda her aşamada destek olmayı amaç biliyor. Anlık etkinlikler ve öneriler, haftalık ve aylık inceleme toplantıları gibi eylemlerle girişimciyi diri tutmayı amaçlıyor.


https://minerva.yasar.edu.tr


16-) Kworks - İstanbul

Koç Holding’e ait Koç Üniversitesinin bünyesinde hizmet veren yeni nesil kuluçka merkezidir. Kworks, sadece projelerin gelişmesini değil, kuluçka merkezi bünyesinde hangi girişimciler varsa her birinin birbirine fayda sağlaması konusunda çalışmalar gerçekleştirir.

https://kworks.ku.edu.tr17-) TeknoJump - Ankara

ODTÜ’nün bünyesinde sadece faaliyet gösteren kuluçka merkezi ATOM olmamakla birlikte bunun yanı sıra TeknoJUMP da bulunmaktadır. Bilindiği üzere ATOM daha çok animasyonlarla ve oyunlarla ilgili projelere destek sağlamakta ve diğer sektörlere ilgi göstermemektedir. Ancak ODTÜ TeknoPark içerisinde bulunan TeknoJUMP, birçok sektörde girişimcilere destek sağlar.


18-) NKÜTEK - Tekirdağ

Kuluçka Merkezleri, startup’ların ve yeni kurulan firmaların hayatta kalabilmeleri için yardım sağlamak amaçlı kurulan iş çevreleridir. Ücretsiz verilen ofis alanlarının dışında başarılı kuluçka merkezlerine birçok hizmet sunulmaktadır. Birebir danışmanlık, mentorluk programları, İK desteği, mali destek, yatırımcı-girişimci buluşmaları, çekirdek sermaye desteği, ayrıcalıklı networklere ulaşım, muhasebe, hukuk, marka ve pazara hedef alan danışmanlık hizmetleri sağlanan imkânlardan bazılarıdır.

https://www.nkuteknopark.com/tr/kulucka-merkezi/


19-) Bambu - İzmir

Dokuz Eylül Üniversitesi çaıtısında yer alan Bambu, Tınaztepe kampüsünde, renkli ve dinamik ekibiyle hizmet vermektedir.Fikirden iş planı yazımına, pazarlamadan, finans kaynaklarına erişim gibi farklı ihtiyaç alanlarındaki eksikleri giderebileceği yoğun mentorluk, temel kanvas becerileri ve tamamlayıcı iş geliştirme eğitimleri ile kendi işinizi hızla geliştirebileceğiniz bir programdır. Hızlandırma programı, hayata geçmek üzere olan projelerin daha hızlı bir şekilde pazara çıkmalarını sağlayarak ticari hayata atılmalarını kolaylaştırmayı ve büyümelerini amaçlamaktadır. 


https://bambu.depark.com 


Bu yazıyı okuduktan sonra üniversiteleri tercih etme seçenekleriniz de değişim gösterebilir. Umarız sizler için faydalı olur.

Not: Üniversiteler ve Kuluçka merkezleri hakkında eksik bilgiler söz konusu olabilir, bu konu hakkında üniversiteler bizlerle irtibata geçebilir!

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..