Blog

Kurbağalardan Bir Ders - Hala Güçlüyken, Sefaletinizden Kurtulun!

Kurbağalardan Bir Ders - Hala Güçlüyken, Sefaletinizden Kurtulun!

Hayvanlardan bir çok ders öğrenebiliriz. Aslan bize asla pes etmemeyi öğretiyor, sinek bize gözlerimizi açık tutmamızı ve fırsatlara bakmamızı söylüyor, kartal bize liderlik prensiplerini öğretiyor. Kurbağa'dan çok şey öğreniyor, özellikle rahatlandığında ve tehlikeyi algılamıyorsa.

Bir Kurbağaya bir su kabına koyarsanız ve suyu yavaş yavaş ısıtmaya başlarsanız. Sıcaklığın yükselmesiyle, Kurbağa vücut sıcaklığını buna göre ayarlar. Tehlikeyi algılamak yerine, Kurbağa vücut ısısını buna göre ayarlamaya devam eder ve sıcak suda kalmaya karar verir.

Kurbağa sadece tehlikeyi algılar ve su kaynama noktasına ulaşmak üzereyken yaşamı için endişelenir. Bu anda, Kurbağa artık ayar yapamıyor, bu yüzden gemiden atlamaya karar veriyor.

Sorun, yükselen ılımanlığa uyum sağlamaya çalışırken tüm enerjilerini boşa harcadığı için, dışarı atlayamıyor. Bu zamana kadar, Kurbağa tüm gücünü kaybetti ve yakında ölecek.

 


Kurbağayı kim öldürdü?

Kurbağayı öldüren kaynar su olduğunu düşünürsün. Gerçek şu ki, Kurbağa’nın zamanında karar verememesi ve ne zaman dışarı çıkması gerektiğine karar verememesiydi.

Kurbağa'nın sıkıntı içinde uyum sağlamaya çalıştığı ders, insanlar ve durumla uyum sağlamamız gerektiği, fakat akıllı davranmamız ve doğru kararı ne zaman alacağımızı bilmemiz gerektiğidir.

Hayatımızda zamanında bir karar almazsak, tıpkı Kurbağa gibi kendimize zarar vereceğiz. Zamanında karar verememek senin dışında kimseye zarar vermez. Bazen yankılar oldukça maliyetlidir.

Ne kadar kötü olursa olsun durumla yüzleşmek zorunda olduğumuz ve uygun önlemleri almamız gereken zamanlar. İnsanların bizi zihinsel, fiziksel ve duygusal olarak veya hatta finansal olarak sömürmelerine izin verirsek, acı çekmeye ve sefil bir durumda kalmaya devam edeceğiz.
 


Kurbağanın aksine, ne zaman ve nasıl zıplamamız gerektiğini öğrenmemiz gerekir!

En önemlisi, biz hala “Gücümüz” varken nasıl Atlayacağımızı öğrenmemiz ve sefaletlerimize uyum sağlamaya çalışırken enerjimizi kaybetmememiz gerekiyor.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..