Blog

univerlist - kütahya'da öğrenci olmak

Kütahya'da Öğrenci Olmak!

  Ege Bölgesinin İç Batı Anadolu bölümünde, Yukarı Sakarya ve Güney Marmara bölümlerinin kavşağında yer alan Kütahya, kuzeyden ve kuzeybatıdan Bursa, kuzeydoğudan Bilecik, doğudan Eskişehir, güneydoğudan Afyonkarahisar, güneyden Uşak, güneybatıdan Manisa, batıdan ise Balıkesir illeri ile çevrilidir.

 

İklimi ve Nüfusu;

univerlist - kütahya'da öğrenci olmak 1

   İç Anadolu'nun karasal iklimi ile Ege ve Marmara'nın ılıman iklimi arasında geçiş özellikli bir iklime sahiptir. İlin doğu kesimlerinde yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve yağışlı geçerken, batı kesimlerinde daha yumuşak deniz iklimi egemendir.Kütahya nüfusu 2017 yılına göre 572.256'dir.


Ulaşımı;

univerlist - kütahya'da öğrenci olmak 2

  Kütahya'nın Türkiye genelindeki tüm illerle karayolu bağlantısı vardır. Yolcu taşımacılığı ildeki otobüs şirketleri ve çevre illere ait Kütahya'dan geçen otobüslerle yapılmaktadır. Tüm ilçelerin il merkezine karayoluyla yolcu taşıyan otobüsleri vardır.  Kütahya, Eskişehir üzerinden kuzeye ve doğuya, Balıkesir üzerinden batıya, Afyonkarahisar üzerinden güneye ve iç Anadolu' ya uzanan demiryolu ağlarına bağlanmaktadır. Kütahya, güneyinden geçen Ankara- İzmir demiryoluna ise Dumlupınar ilçesinden bağlanmaktadır. Tren garı şehir merkezindedir. Gara belediye otobüsleriyle ulaşmak mümkündür. Eskişehir Ankara hattında yüksek hızlı tren ile günde 10 Sefer yapılmaktadır. Uluslararası Zafer Bölgesel Havalimanı Kütahya İl merkezine 41 km. mesafedeki Altıntaş İlçe sınırları içinde yer almaktadır. İstanbul’dan Zafer Havalimanına 8 gidiş 8 geliş olmak üzere toplam 16 Uçak seferi yapılmaktadır. İlimize Havayolu ile 40 dk. ulaşmak mümkündür. 

 

Gece Hayatı ve Festivalleri;

univerlist - kütahya'da öğrenci olmak 3

  Kütahya’nın gece hayatı, eğlence hayatı ve geceleri genelde kafeve çay bahçelerinde geçer. Bunun dışında çok az sayıda bar ve diğer gece mekanları bulunur. Bu mekanlarda gece hayatı bazen geç saatlere kadar bazen de sabaha kadar devam eder. GELENEKSEL HİSARCILIK KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ, KİRAZ-VİŞNE KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ, KÜTAHYAÇİNİ TERMAL KÜLTÜR SANAT VE TURİZM FESTİVALİ,EVLİYA ÇELEBİ SANTRAÇ TURNUVASI, KÜLTÜRFESTİVALİ ve dhabirçok festivale de ev sahipliği yapmaktadır. 


Gezilecek Yer Önerileri;

 

•Kütahya Kalesi

•Domaniç Kasalıç Tabiat koruma Parkı

•Şehzadeler Parkı 

•Evliya Çelebi Müzesi

•Çavdarhisar Zeus Tapınağı

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..