Blog

suriye univerlist lego

Lego ile Milyonların Hayatı Kurtuldu!

Girişimci olmak, çoğu zaman üşengeç olmaktan geçer ya da az riskle daha fazla başarı yakalamak. Evet aslına bakarsanız, girişimcilerin aklı herkesten farklı bir şekilde

Büyükten küçüğe herkesin hayatında önemli bir yere sahip olan Lego blokları artık daha da farklı çalışmalarda kullanılmaya başlandı.

lego sinir gazı

Çıktığı günden beri çocukların analitik düşünebilme , yaratıcılığını geliştirebilmesi açısından faydalı olduğu söylenen legolar artık bilim insanlarının da kullanım alanına dahil oldu. Austin’de yer alan Texas Üniversitesi’nde  gerçekleştirilen yeni bir araştırmada lego bloklarına çok büyük iş düştü. Şekilden şekile girebilen bu çocuk oyuncakları aslında iyi amaçlarla kullanıldığında baş belası değil aslında gerçek bir yardımcıdır izlenimi de yarattı.

Suriye’de gerçekleştirildiği iddia edilen türden sinir gazı saldırılarının ardından , ilk müdahale ekiplerinin en büyük sorunlarından biri olan hangi ölümcül sinir gazının kullanıldığını saptama aşaması , Lego bloklarından oluşturulan aygıtlar sayesinde ölçümlendirilebiliyor.

Bu tasarım UT Austin’den kimyager Eric Anslyn’in ve ekibinin önceki çalışmalarının üzerine kurulu . Ansyln hangi sinir gazına maruz kaldığına bağlı olarak farklı renklerde parlayan ve aynı zamanda ölümcül gazı nötr hale getiren bir kimyasal bileşik geliştirmiş.

lego suriye sinir gazı dedektörü

Gaz parıldamasını çıplak gözle görmek mümkün olsa da , sinir gazının yoğunluğuna göre değişen parlaklık miktarını hassas biçimde saptamak zor. Yeni aygıt da işte burada sahneye çıkıyor ve akıllı telefonların renk ve parlaklık değerlerinin insandan daha duyarlı biçimde saptama becerisini avantaja döndürüyor.

Oyuncak deyip geçmemek lazım, bir çocuk oyuncağı bile hayat kurtarabiliyor.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..