Blog

Liderlerin "Beş Saat Kuralı" Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Liderlerin "Beş Saat Kuralı" Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Dünya'nın devleri olarak tabir edebileceğimiz Bill Gates'ten Elon Musk'a Oprah Winfrey'den Mark Zuckerberg'e hatta çılgın miyoner Mark Cuban'a kadar birçok liderin uyguladığı "5 Saat Kuralı"hakkında küçük bir araştırma gerçekleştirdik ve sizler için yazdık.

Anlama ve öğrenme sevinci vazgeçilmezdir; coşku arttırır ve mutluluk verir. Hayattaki çoğu başarılı insan, kitaplarla olan bağlantılarını kaybetmez; İstenilen amaçlara ulaşmak için bireysel tutarlılık ve sebat edinmeye yönelik bilgi edinirler. Dünyamız, performanslarında istisnai olan insanları nüfusun geri kalanından tanır. Bu nedenle, yaşamda daha fazla iyileşme elde etmek için beceriler kazanmak için kendilerini yeterli miktarda pratikle meşgul ederler.

“Öğrenme aklı asla tüketmez.” Leonardo da Vinci.
 

Gerçek bir uzmanın gelişimi mücadele ve fedakarlık yolculuğuna bağlıdır. Başarılı insanlar zamanlarını akıllıca öğrenerek kendilerini meşgul ederek yatırım yaparlar. Beş saat kuralı, Elon Musk, Bill Gates, Oprah Winfrey, Warren Buffett ve Mark Zuckerberg gibi günümüzün en beğenilen iş liderleri arasında en yaygın kullanılan özelliktir. Bu liderlerin çoğu, kasıtlı öğrenme için günün bir saatini bilerek ayırır. Bunu uzun vadede radikal biçimde daha üretken olmak için bir ritüel olarak uyguluyorlar.
 Liderler beş saatlik rutine nasıl adapte olurlar?
Başarılı insanlar için, beş saatlik rutin okuma, yansıtma ve deney olarak üç kategoriye ayrılır. Bu değişiklikleri uyarlayarak sadece daha akıllıca çalışmakla kalmaz, aynı zamanda yeni başarılara ulaşırlar.

 1- Keskin okuyucu ol!
Liderlerin "Beş Saat Kuralı" Hakkında Bilmeniz Gerekenler! 1 Her keskin okuyucu bir lider değil, her lider kesinlikle bir okuyucu. Ne kadar meşgul olursa olsun başarılı liderlerin en yaygın alışkanlığı okuduklarıdır. Diğer insanların deneyimlerine dayanarak bilgi edinmeye inanırlar.

Bir HBR makalesine göre;

 

  • Oprah Winfrey başarısını kitap okumakla ilişkilendirir,
  • Bill Gates yılda 50 kitap okuyor,
  • Mark Zuckerberg iki haftada bir kitap bitiriyor.
  • Elon Musk’un erkek kardeşine göre, hayatı boyunca günde iki kitap okuyordu.
  • Mark Cuban, hayatının üç saatini okumaya adadı,
  • Bir milyarder girişimci olan David Rubenstein, her gün okumak için iki saat harcıyor. Cleveland Cavaliers'in sahibi ve kendi kendine yapılan milyarder, günde bir ila iki saatini okuyor.

 

2- Yansıtmak
Liderlerin "Beş Saat Kuralı" Hakkında Bilmeniz Gerekenler! 2
Her şeyi öğrenen ancak düşüncesiz olan bir kişi, başarı hedeflerine ulaşamaz. Düşünme ve merak, başarılı insanları sıradan insanlardan ayıran şeydir.

“Akıllı bir adamla masanın karşısındaki tek bir konuşma on yıldan daha fazla kitap okumaktan daha iyidir.” Henry Wadsworth Longfellow

Bir araştırmaya göre, Tim Armstrong ekibi sadece düşünmek için her hafta dört saat adamak yaptı. LinkedIn CEO'su Jeff Weiner tarafından düşünülmesi için her gün iki saat programlanıyor. 250 milyon dolarlık bir şirketin kurucusu Brian Scudamore, O2E Brands, sadece düşünerek günde 10 saat geçiriyor.3- Deney
Liderlerin "Beş Saat Kuralı" Hakkında Bilmeniz Gerekenler! 4
Deney, bir kültürü ilerlemeye iten yenilikçi bir süreçtir. Gerçek olduğuna inandığımız şeyleri kanıtlamamıza yardımcı olur. Bu nedenle deneme, her millet için kritik öneme sahiptir.

“Gözlem pasif bir bilim, deney aktif bir bilimdir”. Claude Bernard

Dünyanın ünlü arama motoru Google, çalışanlarına deneme süresi için çalışma zamanlarının% 20'sini tahsis ederek fırsat tanır. Hack-A-Month, Facebook'ta denemeyi teşvik ediyor.

Thomas Edison bugün dünyaca tanınıyor çünkü birçok sorun için çözüm bulduktan sonra başarıya ulaştı. Biyograflarından biri şöyle yazmış:

“Gününün teorilerini anlamasına rağmen, bilinmeyen problemleri çözmede onları işe yaramaz buldu.”


 


Beş Saatlik Kuralın Gücü
Liderlerin "Beş Saat Kuralı" Hakkında Bilmeniz Gerekenler! 5
Başarılı insanlar hayat boyu öğrenenlerdir ve bilgi arayışı hiç bitmez. Bugün iş dünyasında, beş saatlik kural onları bir avantaja koyuyor. Beş saatlik kural, rutin yaşamlarımızda başarılı olmak için uygulanmalıdır. Vücudumuzun formda ve sağlıklı olmak için düzenli bir egzersiz yapması gerektiğinden, aynı şekilde aklımızın motive olmak için düzenli bir bilgi dozajına ihtiyacı vardır. Bu motivasyon hedeflerimize ulaşmamızı ve ekonomik olarak sağlıklı bir yaşam sürmemizi sağlar.

“Bilgisiz olmak, öğrenmeye isteksiz olmak kadar utanç verici değildir”. Benjamin Franklin

New York Times ile röportajda, AT&T CEO'su tam olarak öğrenmeye odaklandı. Dedi

“Haftada beş ila on saatini çevrimiçi öğrenerek geçirmeyenler, kendilerini teknoloji ile mahvedecekler”.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..