Blog

LinkedIn Raporuna Göre 2019'da İş Dünyasında Yaşanacak Trendler!

LinkedIn Raporuna Göre 2019'da İş Dünyasında Yaşanacak Trendler!

İş dünyasının nabzını tutan sosyal medya LinkedIn bir araştırma raporu yayınladı ve bu raporda yenilenen dünya düzeninin iş dünyasına etkisi nasıl olacak konusu da yer buldu. 

Şirketlerin, firmaların beklentileri de teknolojiye ve teknolojik gelişmelerin doğurduğu ihtiyaçlar neticesinde evriliyor ve 2019 yılında sık sık duyacağımız , yükselişe geçen iş konuları ise aynen şöyle;

1- Yapay zeka
yapay zeka
 
2018'in son çeyreğinden itibaren yüksek sesle duymaya başlamıştık "Yapay zeka, AI" şeklinde çalışmaları ve bolca örneklerine de rastladık. 2019 yılında artık her sektörün kaçınılmazı haline gelecek. LinkedIn'e göre bu yıl öne çıkan 15 meslekten 6’sı yapay zekayla bağlantılı. Araştırmalar yapay zeka ile ilgili becerilerin sadece teknolojide değil diğer sektörlerde de oldukça önemli olduğunu gösteriyor. Ayrıca LinkedIn’de 2015-2017 dönemindeki %190 artışla yapay zeka becerileri en hızlı gelişen yetenekler arasında.

 2- Yapay zeka insanı oyun dışı bırakabilir mi?
yapay zekanın insan üzerinde etkisi
Yapay zekanın iş dünyasında sahip olacağı rol, insan gücüne duyulacak ihtiyacın boyutu hakkında da soru işaretleri doğmasına sebep oluyor. Bu da işletme fonksiyonlarında kökten bir değişimin habercisidir. Fakat komplo teorilerini bir kenara bırakın çünkü yapay zeka yükselse de tamamen insanın yerini alamaz. İdari Asistan, Satış Geliştirme Temsilcisi gibi temel operasyonel işlevler de gelişen meslekler listesinde bulunuyor.

 3- Sosyal yetenekler
sosyal beceriler
 Sizi rakiplerinizden ayıracak en önemli ayrıntılar ise hiç kuşkusuz sizlerin sosyal becerileri olacaktır. Teknik bilgi eskisi kadar belirleyici olmuyor , çünkü teknik bilgiye erişmek artık daha mümkün fakat global yapıda teknik bilgiden daha seçici bir şey varsa o da sosyal yetenekli insanlardır. Teknik becerilerin yanında sosyal becerilerini de geliştirenler hızla değişen iş dünyasına adapte olma konusunda avantaj sağlıyor.

 LinkedIn raporlarına göre bu üç trend söz konusu arkadaşlar. Aslına bakarsanız kendiniz de deneyimlerseniz iş konusunda bu sonuçlara erişebilirsiniz. Bana göre güzel bir özet olmuş, ayak uydurmanızda fayda var.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..