Blog

Lojistik yönetimi bölümünü duydunuz mu?

Lojistik Yönetimi Bölümünü Duydunuz mu? Bir de BAU'lu'dan Dinleyin!

Dünya'nın yaklaşık olarak %80'inin sularla kaplı olduğu ve ülkemizin de 3 tarafının denizlerle kaplı olması, jeopolitik konumu olarak sahip olduğu boğazlar da söz konusu olduğundan lojistik ciddi bir iş alanına sahiptir.

Peki lojistik tam olarak ne demektir? Ne anlama gelir ve avantajları nelerdir? Bunları öğrenmek istiyorsanız aşağıda yazacaklarımızı takip etmenizi tavsiye ederiz.

 Lojistik Yönetimi Bölümünü Duydunuz Mu?
Lojistik yönetimi bölümünü duydunuz mu? 1
Bahçeşehir Üniversitesi lojistik yönetimi öğrencisi olarak bölümümle alakalı aday öğrencileri bilgilendirmek ve lojistiğin öneminden bahsetmek istedim. Değişen ve gelişmekte olan dünyada günümüz pazarındaki rekabet giderek artarken işleri düzene sokacak birimler arası mükemmel bir ağ mekanizmasına ihtiyaç duyulmaya başlandı. İşte bizlerin amacı da bu mekanizmanın doğru bir şekilde çalışmasını sağlamak. Bu konuda nasıl uzmanlaştığımızı daha rahat anlamak için linkteki bahçeşehir üniversitesi lojistik yönetimi lisans programına göz atabilirsiniz.

4 yıllık lisans eğitiminiz boyunca öğrenimini göreceğiniz dersleri ve içeriklerini görmek için tıklayınız!Lojistik Yönetimi Mezunu Ne İş Yapar ?
Lojistik yönetimi bölümünü duydunuz mu? 3
Farklı disipliner bilgilerin iç içe olduğu lojistik yönetiminden mezun olduğunuzda sektördeki her alanda iş imkanı bulabilirsiniz. Finans, lojistik ve işletme konularında aldığımız derslerlerle bir çok kurum içerisinde çalışma imkanımız bulunmakta.

 

 • Ulusal ve Uluslararası tüm Üretim, Hizmet ve Satış Şirketlerinin Satınalma, Tedarik, Dış Ticaret ve Lojistik Birimleri
 • 3PL ve 4PL olarak ifade edilen Lojistik Şirketleri
 • Deniz, Kara, Hava, Demiryolu ve Intermodal Taşımacılık Şirketleri
 • Ulaştırma Bakanlığı, Devlet Planlama Teşkilatı, Ulaştırma Bakanlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı ilgili Kamu Kurum ve Kuruluşlarının uzman kadroları
 •  Freight Forwarders olarak adlandırılan Lojistik Organizatörleri
 •  Sigorta, Finansman, Denetim ve Dış Ticaret Şirketlerinin Lojistik Birimleri
 •  Üniversite ve Araştırma Kurumları gibi akademik birimlerin ilgili bölümleri,
 •  Dış Ticaret ve Lojistik Danışmanlık gibi eğitim kuruluşları
 •  İletişim ve Bilişim Teknolojileri Şirketlerinin Dış Ticaret ve Lojistik Uygulama Birimleri
 •  Sivil Toplum Örgütleri
 •  Lojistik Köyler/Merkezleri
 •  Gümrük Müşavirlikleri
 •  Liman İşletmeleri
 •  Serbest Bölgelerin ilgili birimleri gibi alanlarda üst düzey yönetici olarak çalışabilirler.

 

Lojistik Yönetimi Eğitimi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?
Lojistik yönetimi bölümünü duydunuz mu? 4

İlk önceliğiniz doğru üniversiteyi seçmek olmalı. Üniversitenizin yeterli olanaklara sahip olduğunu ve size gerekli networkü sağlayayıp sağlayamadığını düşünerek seçmenizde fayda var. Sempozyumlara katılıp 

Yabancı dilin ne kadar önemli olduğunu söylemeye gerek bile yok. Özellikle de lojistik yönetimi okuyan bizler ve siz aday öğrenciler için. Uluslararası projelerde çalışmak gibi hayalleriniz varsa yabancı dil öğrenimi sizleri çok daha ileriye taşıyacaktır.

Yapmanız gereken en önemli şeylerden biri staj elbette. Hem kendinizi geliştirmek hem de bir iş hayatı tecrübesi edinmek için çok önemli olan stajları olabildiğince etkin bir şekilde kullanmalısınız. Ben Bahçeşehir Üniversitesi Co-op programlarıyla beraber birçok lojistik departmanında staj yaparak şimdiden birçok tecrübem oldu. 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

  Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..