Blog

univerlist makine mühendisliği

Makine Mühendislerinin Öğrenmesi Gereken 5 Program

Makine mühendislerinin öğrenmesi gereken, işe alım ve kariyer basamakları için gerekli programları sizin için derledik. 

1. Autocad 

 


İki boyutlu ve üç boyutlu geometrik nesneler oluşturabileceğiniz vektör tabanlı çizim ve tasarım programlarından biridir. Üniversitelerde en çok gösterilen programların başında yer alır. Mühendislerin yanı sıra mimarlar tarafından oldukça kullanılmaktadır. Bilgisayar ortamında çizim yapmanızı ve bu çizimi düzenleyip tasarlamanızı sağlayan, elle çizime göre size üstün avantajlar sunan bir programdır. AutoCAD  ile hayal gücünüzün yettiği her konuda çizimler üretebilirsiniz. Matematiksel hesaplara dayanır. AutoCAD öğrendiğinizde diğer CAD programları için alt yapı sağlamış olacaksınız. 

2. Matlab     

 

MATLAB, genellikle mühendislik alanındaki sistemlerin analizinde ve hesaplamalarında kullanılan bir programdır. MATLAB adı, Matrix Labratory kelimelerin birleşmesinden oluşmuştur. Lineer cebir, istatistik, optimizasyon, nümerik analiz, , fourier analizi gibi pek çok matematiksel hesaplamanın etkili ve hızlı şekilde yapılmasına olanak sağlayan MATLAB programı aynı zamanda 2D ve 3D grafik çizimi için de kullanılır. 

3. Catia  

 

İki ve üç boyutlu profesyonel çizim ve analiz yapmanızı sağlayan bir programdır. Çizim yaparken verilerin fazla yer kaplamasını önler. Pahalı olmasının yanında güvenlidir. Bu nedenle otomotiv havacılık ve savunma sanayisinde kullanılır. 

4. Solidworks 

 

Solidworks, vektör tabanlı 3D çizimler yapabildiğiniz programlardan biridir. Esnek yapısı sayesinde pek çok program ile uyum sağlar ve çizim gerektiren her sektörde kullanabilirsiniz. Montaj modülü sayesinde ayrı ayrı oluşturduğunuz çalışmaları bir araya toplayabilir, animasyon eki ile hareketlendirebilirsiniz. 

5. Ansys

 

Ansys bir analiz programıdır. Aynı zamanda 3 boyutlu parça çizimi yapılabilmektedir. Ürünlerin tasarım aşamasından sonra kullanılır ve prototip üretilmeden önce sanal ortamda test imkânı verir. Önceden yapılan simülasyon testleriyle ürün üzerindeki hasar ve hataları önceden görme imkanı sağlar, masrafları azaltır.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Öykü Örs

Öykü Örs

[email protected]

Yaşar Üniversitesi-Yazılım Mühendisliği

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..