Blog

Makine Mühendisliği

Makine Mühendisliğinde Kaçınılmaz Durumlar

Mühendislik dalları ilçerisinde belki de en köklü olanlardan bir tanesidir ama bir o kadar da yalnız dediğimizde herkesin aklına ilk olarak Makine Mühendisliği gelir. Ama bir gerçek var ki bu bölümü bitirebilmenin maharet olması kadar getirisi de oldukça iyi. Ama yine de makine mühendislerine çok yükleniyorlar arkadaşlar , neden mi ? 

Makine Mühendislerinin Kaçınılmaz Gerçekleri

1- Mukavemet, Statik, Dinamik, Malzeme ...

Bu dersler yok mu bu dersler, siz zor olduğunu anlatırsınız, diğer bölümleri okuyanlar gelir der ki bizimkiler daha zor. Metin olun arkadaşlar, tüm bunlar da geçecek.

2- Sonsuzluk Döngüsü

Zor derslersin neticesinde birinci sınıftan son sınıfa geçene kadar birçok alternatif bölüm mezun verir ve sizin önünüzde sonsuz rakibiniz olur.

3- Ekmek Aslanın Ağzında Döngüsü

Geçmişe nazaran otomasyonlara dönülen iş sisteminde bir de alternatif dallar da işin içine girince iş bulma konusu biraz tehlikede. Ama sadece makine mi ? Hayır diğer bölümlerde %50 seviyesindeyse makinede %35 diyebiliriz. Bu sizin kendinizi nasıl donanımlı hale getirdiğinizle de değişim gösterir.

4- Rahatlık ve Girişkenlik

Genel olarak bu bölümün bünyesinde erkeklerin okumasından dolayı olduğu düşünülüyor olsa da mezun olduktan sonra makineciler iş ve flört konusunda oldukça girişken olabiliyor.

5- Yardımlaşma

Sınav dönemi geldiğinde not saklamak, ödev vermemek ya da ispiyonlamak gibi durumlara pek rastlanmaz. Genel olarak yuvarlak masa şövalyeleri kuralları hakimdir.
 

6- Teknik Ego

Teknik üniversitelerde makine mühendisliği okumuş olan öğrencilerde diğer üniversitelerden mezun olanlara karşı tuhaf bir egonun var olduğunu söylemek pek mümkün. Harry Potter'da yer alan saf kanlar ve Muggle'lar gibi düşünebilirsiniz. 

7- Çok Erkek

Evet, bu bölüm neredeyse kadınlar tarafından lanetlenmiş ve erkekler içeride makinelere terk edilmiş gibi. Şaka bir yana ciddi anlamda bu bölümde erkek hakimiyeti söz konusu ve bu durumdan erkekler de oldukça sıkıntılı.

Evet arkadaşlar bu ve bunlar gibi daha birçok durum söz konusudur. Makine mühendisliği hakkında bu maddeleri bir kenara koyacak olursak ciddi anlamda üretim boyutunda özellikle ülkemizde son yıllarda ciddi bir talebin oluşacağı gözlemler arasında. Bu yüzden bu bölümün zorluğunu bir kenara koyun ve avantajları düşünüp kararınızı kendiniz verin.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..