Blog

univerlist malatya 1

Malatya'da Öğrenci Olmak!

Kayısı diyarı Malatya ile ilgili gerçekleştirdiğimiz araştırma ile karşınızdayız arkadaşlar. Eğer üniversiteyi burada okumayı düşünüyorsanız ya da başladıysanız , aşağıda yer alan tüm bilgilere göz gezdirmenizde fayda var. 
 

  Malatya; Doğu Anadolu Bölgesi'nin Yukarı Fırat Havzasında ve Adıyaman, Malatya, Elazığ, Bingöl, Muş, Van çöküntü alanının güneybatı ucunda yer almaktadır. Çevresini doğuda Elazığ ve Diyarbakır, güneyde Adıyaman, batıda Kahramanmaraş, kuzeyde Sivas ve Erzincan illeri çevirir.

 

İklimi ve Nüfusu;

univerlist malatya 2

  Malatya, Doğu, Güneydoğu ve Orta Anadolu arasında yer alan bir ovadır. Ova, kuzeyden güneye doğru hafif bir eğimle uzanır. Arazi denizden uzak ve yüksektir. Bu nedenle de Malatya'nın iklimi serttir. Yazları sıcak ve kurak; kışları ise çoğu kez yağışlı ve soğuk olan sert iklimine karşın bölgede yer yer Doğu, Güneydoğu ve İç Anadolu iklim özelliklerini de görmek mümkündür. İklim, değişik özellikler gösteren üç ayrı bölgede incelenebilir. İldeki yüksek platolarda İç Anadolu'nun step iklimi gözlenir. Güney ovasında, Fırat-Dicle nehirleri arasının ılık iklimi ile Suriye Çölü'nün yakıcı sıcaklarının etkisinde özel bir Akdeniz iklimi görülür. Dağlık bölgelerde ise, kışları soğuk olup, her iki bölgenin de etkisinde bulunan bir iklim hüküm sürer. Malatya nüfusu 2017 yılına göre 786.676'dir.

Ulaşımı;

univerlist malatya 3

  Devlet Demiryolları’nın her gün Ankara’ya 17.30’da Mavi, 17.50’de Ekspres Tren; Pazartesi-Çarşamba-Cumartesi günleri 18.52’de Kurtalan (Elazığ-Diyarbakır yönü); her gün 16.38’de Elazığ ve 10.16’da Adana seferi bulunuyor. Trenler, geçtikleri Yazıhan, Hekimhan, Battalgazi ve Doğanşehir ilçe istasyonlarında durarak yolcu indirip, bindiriyor. Ancak seferler ve saatleri Devlet Demiryolları tarafından zaman zaman değiştirilmektedir. Malatya merkeze 35 km mesafede olan Malatya Havalimanı'nda iç hatlar İstanbul, İzmir, Ankara ve Antalya dış hatlar olarak da Almanya'ya uçuşlar düzenlenmektedir. Diğer illere yapılan otobüs seferleri çoğunlukla çevre yolu üzerinde bulunan Malatya Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden (MAŞTİ) yapılabilmektedir. Otobüs seferlerinin saati mevsime bağlı olarak değişiklik gösterebilmekte, müşteri durumuna göre bazı seferler iptal edilebilmektedir.

 

Gece Hayatı ve Festivalleri;

univerlist malatya sümerpark

  Malatya Gece Hayatı, eğlence hayatı ve geceleri genelde kafe ve türkü barlardan geçer. Bunun dışında ilimizde çok az sayıda gazino, disko ve pavyon bulunur. Burada bulunan mekanlarda gece hayatı sabaha kadar devam eder. Malatya’da YEŞİLYURT KİRAZ-KÜLTÜR VE SPOR ŞENLİĞİ,HEKİMHAN CEVİZ VE KÜLTÜR FESTİVALİ, ARGUVAN TÜRKÜ FESTİVALİ,MELİTA’DAN BATTAL GAZİ’YE TARİH-KÜLTÜR-ARKEOLOJİ-SANAT GÜNLERİ gibi birçok festival bulunmaktadır.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..