Blog

Maliye

Maliye Bölümü okumak isteyenlerin mutlaka bilmesi gerekenler

Türkçe Matematik bölümünden üniversite tercihlerini yapan öğrencilerin en fazla tercih ettiği bölümler İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesindendir. Bu bölümler arasında en fazla öğrenci bulan bölümler ise İktisat, İşletme, Kamu yönetimi ve Maliyedir. Her biri birbirinden zor olan bu bölümlerden belki de en farklı olanı maliyedir.


Maliye bölümünde genel olarak;

Kamu Maliyesi,
Devlet borçları,
İktisada Giriş,
Makro İktisat,
Mikro İktisat,
Bütçe Teorisi,
Bütçe Politikası gibi dersler verilmektedir.

  Bölümde yabancı dil (İngilizce) zorunluluğu üniversitelerin almış olduklarında karar neticesinde takındıkları tavır ile doğru orantılı olarak değişim gösterir. Yani genelleme yapmak mümkün değildir. Tabi yabancı dil bilmek her öğrencinin iş hayatında mutlaka avantaj sahibi olabileceği bir şeydir. Bu yüzden derslerin ingilizce olması dezavantaj olarak algılanmamalıdır. Zorunlu staj durumu da İngilizce gibi üniversiteden üniversiteye göre değişiklik gösterir. Fakat isteğe bağlı da olsa staj yapılması okulda edinilen bilgilerin pratiğe dökülmesi ve tecrübe kazanma açısından önemlidir.


Maliye bölümü okumak isteyen adaylar; Ayrıntı ile uğraşabilecek, sabırlı, dikkatli, masa başı iş yapmaktan sıkılmayan, sayısal zekaya sahip ve zamanında doğru kararlar verebilme özelliklerini taşıması bölümü okurken ve sonrasında daha başarılı olmasını sağlar.

Maliye bölümü mezunları kamuda ve özel sektörde iş fırsatları bulabilir. Kamuda bakanlıklarda müfettişlik, uzmanlık gibi alanlarda görev yapılabilir. Özel sektörde ise Yeminli Mali Müşavir, Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Gümrük Müşavirliği alanlarında çalışabilir veya kendi işyerini kurabilir. Bu iş fırsatlarındaki dereceyi, kişinin kendini ne kadar geliştirdiği belirler.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..