Blog

Maliye Bölümünün avantajları

Maliye Bölümü Okumanın Avantajları Nelerdir?

Ülke insanları için büyük önem taşıyan bölümlerden bir tanesi de Maliye 'dir. Maliye bölümünün bu denli önemli olması bünyesinde barındırdığı bileşenlerle alakalıdır. Psikoloji , muhasebe , hukuk , matematik ve finans gibi bölümlerden kesitler sunan ve eğitim süresince verilen eğitim doğrudan amaca yönelik olduğundan oldukça fazla önem taşır. 

Maliye Bölümü Nedir?
maliye bölümü nedir?

Kamuda ve özel sektörde yer alan kuruluşların mali konularında ortaya çıkan talebi karşılamayı amaçlayan bu bölüm bilimsel yöntemler eşliğinde ihtiyaçlara ve sorunlara karşılık vermeyi misyon bilir. Maliye ve Gümrük Bakanlığı, Merkez Bankası, Kamu İktisadi Teşebbüsler, DPT, mahalli idareler, Sayıştay yanında bankalarda ve özel sektörün değişik kuruluşlarında çalışılabilir. Ayrıca büro açarak serbest de çalışılabilmektedir. Maliye programında, maliye konusunda çalışacak ara insangücü yetiştirmek amacıyla eğitim yapılır. Mezunlar, devlet sektöründe özellikle Maliye ve Gümrük Bakanlıkları’nda çalışma olanağına sahiplerdir. Maliye yüksek okulu mezunları, özel sektöre ait kuruluşların mali birimlerinde çalışabilecekleri gibi serbest de çalışabilirler.

Maliye mezunları, Belirli bir tecrübe ve staj neticesinde (2 yıl) SMMM yani Serbest Muhasebeci Mali Müşavir 'de olabilirler. 10 yıl içerisinde de YMM yani Yeminli Mali Müşavir olabilme imkanına sahiplerdir.

Maliye Dersleri

Maliye Bölümü hakkında bahsettiğimiz dolu dolu geçen derslerden bir kısmı ise şöyle ;

kamu maliyesi,
vergi hukuku,
muhasebe, hukuk,
işletme ve matematik  
gibi dersler okutulur.

Bu okutulan dersler genel olarak maliyeve bilhassa vergi hukukuağırlıklı olur.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..