Blog

Manchester

Manchester'da Mutlaka Yapmanız Gereken 5 ŞeyTıpkı Erasmus programlarında olduğu gibi yurtdışında eğitim şansına sahipseniz de yabancı ülkelerin kültürlerini tanımak adına güzel fırsatlarınız olur. Bugün sizlere daha öncesinde üniversitelerinden bir tanesini tanıtmış olduğumuz Manchester şehri hakkında 5 maddelik bir liste yapacağız. Emin olun bu listenin içinde futboldan ya da efsane rock grubu Oasis (Gallagher kardeşler) den bahsetmeyeceğiz. Onları zaten herkes biliyor.
 

Manchester , Avrupa kıtasında yer alan birçok şehrin de olduğu gibi multi-kültürel ve bir o kadar da sosyal bir yapıya sahiptir. Modernliğine değinmeye dahi gerek duymadık. Birbirinden farklı ülkelerden gelmiş tahmini 200 farklı dili konuşan insanların bir arada olduğu bir şehir olarak bilinir Manchester. 200 farklı dilden gelen milletlere değinmek gerekirse; başta Çinliler olmak üzere, Ortadoğu, güney Asya ve Afrika’dan çok sayıda göçmene ev sahipliği yapar. Bu kültürel çeşitlilik belki de en fazla mutfak kültürüne yansımıştır ki bu şehirde birbirinden lezzetli binlerce tat yakalamanız mümkündür.

Şehirde gezebileceğiniz bazı kalıplaşmış ve bir o kadar güzel yerler söz konusudur. Bu yerlerden bazıları; Albert Meydanı, bir Roma kalesi olan Castlefield, 240’dan fazla dükkana sahip Arndale kapalı alışveriş merkezi, vintage moda butikleri, müzikli mekanları ve şık barları ile kuzey bölgesi, John Rylands Kütüphanesi, Piccadilly ve kentin kalbinde yer alan Deansgate sokağı'dır.


Manchester-Irish Festivali

 Avrupa’nın  ve Birleşik Krallığın en büyük İrlanda kültürü kutlamalarından biridir. Bu kültür festivali kapsamında filmler, konserler, sportif aktiviteler ve geleneksel eğlenceler düzenlenir.

Chinatown


Çin imparatorluğu'ndan yansıma olarak inşa edilmiş olan bu ihtişam kesinlikle Chinatown'ı Çinliler adına önemli kılıyor.Bu bölgede özellikle uluslararası öğrenciler için sayısız restoran, süpermarketler, Uzakdoğu festivalleri, canlı renkler ve lezzetler fazlasıyla vardır. Her yıl Ocak ayının son pazarı düzenlenen Chinese New Year; sokak yemekleri, canlı müzik, Dragon Parade ve havai fişek etkinlikleri ile desteklenir.

Manchester İtalyan Birliği Yürüyüşü

 Manchester-İtalyan Birliği tarafından her yılın haziran ayında düzenlenen yürüyüşler, Manchester’da eğitim alacak öğrenciler için ilginç bir etkinliktir. Çünkü kültürlerin birbirlerini tanıması adına oldukça önemli bir aktarım etkinliği olarak bilinir. Hem ülkesini özleyen italyanlara özlem giderme imkanı tanımak, kendilerini huzurlu hissettirmek gibi amaçlara da hizmet veren bu etkinlik aynı zamanda temelinde kaynaşmayı da amaçlar.

 

Uluslararası Manchester Festivali


 Manchester Uluslararası Festivali, 2005 yılından bu yana iki yılda bir kutlanmaktadır. Müzik gösterileri, tiyatro oyunları, konserler ve filmlerle desteklenen etkinlikler boyunca çok sayıda dünyaca ünlü ismi canlı olarak izleme şansı bulursunuz.

 

Latin Amerika ve İspanyol Filmleri Festivali


 Yıl boyunca devam eden kültür ve sanat etkinlikleri ile İspanyolca dilini Manchester şehrinde yaşatmak amacıyla oluşturulmuş çok kapsamlı bir festivaldir. Sergilerin, film gösterimlerinin ve konferansların yapıldığı etkinlikler sayesinde İngilizcenin yanı sıra İspanyolcanızı da geliştirebilirsiniz.

Tüm bu etkinliklerin haricinde özellikle ülkemize nazaran oldukça farklı şeyler yakalamanız mümkündür. Tabi benzer şeyler de yakalamanız olası çünkü iki ülkenin de kalbi futbol ile atıyor diyebiliriz. 

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..