Blog

mardin univerlist

Mardin'de Öğrenci Olmak!

Tarihin en eski uygarlıklarına ev sahipliği yapmış tarih kokan illerimizden biri olan Mardin hakkında sizlere bazı bilgiler vermek istedik.
 

  Mardin, Mezopotamya Ovasının hemen kuzeyinde yer alır. Mardin, Mezopotamya Ovasının kuzeyinde doğu-batı yönünde yükselen ve ortalama 900 metre yüksekliğinde olan sıra dağlar arasında yer alan bir dağın güney yamacında kurulmuştur. Bu sıradağlar ‘Mardin Eşiği’ adıyla anılır.

mardin univerlist 1

İklimi ve Nüfusu

   Mardin nüfusu 2017 yılına göre 809.719'dir. İklim ve hava ilimizde, Akdeniz iklimine benzer özellikler taşır. Yazlar çok sıcak ve kurak, kışları ise bol yağışlı ve ılımandır. Mardin’de kış mevsiminde oluşan yüksek basınç alanı kış aylarında soğuk geçmesine yol açar.  Bir yandan güneydeki çöl ikliminin etkisi altında bulunması (Basra Alçak Basıncı), diğer yandan kuzeydeki yüksek dağların serin hava kütlelerinin bölgeye girmesine mani olması sebebiyle ilin ovalık kesiminde yazlar çok sıcak geçer. İlimizin kuzey kesiminde zaman zaman kara iklimine benzer özellikler görülür. 
mardin univerlist 2

Ulaşım

  Mardin, Ankara'ya 996 km. İzmir'e 1437 km ve İstanbul'a 1449km’dir. D380 Karayolu ile diğer illere ulaşım sağlanmaktadır. Mardin şehirlerarası otobüs terminali yapım aşamasındadır. Mardin Havalimanı, Mardin'e 15 km. uzaklıkta yer almaktadır. Hava limanından Mardin'e taksi ve Kızıltepe dolmuşları ile ulaşım olanağı bulunmaktadır. Mardin havalimanının uluslararası uçuşu bulunmamaktadır. İl topraklarına Şanlıurfa-Ceylanpınar' dan giren Demiryolu, sınırı izleyerek Suriye ve Irak'a ulaşır. Ayrıca Şenyurt kasabasından geçen bu yola Mardin 30 km. hatla bağlıdır. Demiryolu ulaşımı sadece taşımacılıkta kullanılmaktadır. 

 

Gece Hayatı ve Festivalleri

  İlimizin nüfusu kalabalık olmasına rağmen pek lüks bir gece hayatı yoktur. Fakat kent merkezinde ve bazı ilçelerinde Türkü Bar bulunur. Yine ilimizin çeşitli yerlerinde birçok kafe, disko ve çay bahçesi bulunur. Mardin’de; MARDİN KİRAZ FESTİVALİ,SİNE MARDİN ULUSLAR ARASI FİLM FESTİVALİ, ULUSLAARASIMARDİN RESİM SEMPOZYUMU, MARDİN ULUSLAR ARASI GENÇLİK VE ÇOCUK TİYATROLARI FESTİVALİ gibi birçok festival vardır.

mardin univerlist 3

Gezilecek Yer Önerileri;

 

•Beyazsu

•Zinciriye Medresesi

•MorGabrielManastırı

•MovaAquaPark

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Anıl Bozkuş

Anıl Bozkuş

[email protected]

yazılım mühendisliği 3.sınıfta okuyorum.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..