Blog

Markalar Ve Akıllara Kazınan Sloganları

Markalar Ve Akıllara Kazınan Sloganları

Firmalar öncelikle markalarıyla daha sonra sloganları ile akıllara kazınırlar. Reklam stratejisi için sloganlar büyük önem taşıyor. Markanın imajını, kimliğini temsil ederler ve  akılda kalıcı olması gerekiyor. Tabi ki bir marka için akılda kalıcı bir slogan yaratmak için zorlu bir süreç gerekiyor. Bazı firmalar bu işi gerçekten güzel başarmışlar. Tüm zamanların en iyi marka sloganlarından bazılarına örnekler veriyoruz.

1. Nike: "Just Do It"Nike’ın meşhur sloganı enteresan bir hikayeye sahip. Cinayet de dahil olmak üzere bir dizi suçtan idam cezasına çaptırılan bir mahkumun ölmeden önce söylediği bir sözden ilham alınarak yazılmıştır. Sloganın yaratıcısı ise Dan Wiedan. “Just do it” dünyanın en akılda kalıcı sloganı olarak kabul ediliyor.

2. Apple: "Think Different"Apple’ın 1998'de ödül almış olan başarılı kampanyasının sloganıdır. 1997 yılında yaratılan bu slogan, Thomas Edison,, Albert Einstein gibi 20. yüzyıla damgasını vurmuş bilim insanlarının, farklı düşünerek var olduğunu anlatan bir reklam filminde kullanılmıştır. Bu slogandan sonra Apple'ın hisse senedi fiyatı bir yıl içinde üç kat arttı. Her ne kadar slogan emekliye ayrılmış olsa da, bu güçlü slogan hala hatırlanıyor. Reklamın linki:https://www.youtube.com/watch?v=r1HPxRxoHnk

3. L'Oréal: "Because You're Worth It"

O dönemin koşullarında reklamlarda dahi sadece erkek sesi kullanılıyordu. Loreal rakiplerinden farklı bir şey yaptı ve ilk kez kadınların düşüncelerine yer verdi. “Çünkü ben buna değerim” sloganı 40 yılı aşkın bir süredir kullanılmaya devam ediyor. Ayrıca Loreal, ilk kadın sesi kullanan marka olma özelliği taşıyor.

4. MasterCard: "There are some things money can't buy. For everything else, there's MasterCard."

1997 yılında MasterCard reklamında kullanılan “paranın satın alamayacağı şeyler vardır, geri kalan her şey için master card” sloganı 98 ülkede ve 46 dilde yayınlandı. Reklamda, bir baba oğlunu bir beyzbol oyununa götürüyor ve bir sosisli sandiviç için para ödüyor, ancak ikisi arasındaki sohbetlerin paha biçilemez olduğunu vurguluyor. Reklamın linki: https://www.youtube.com/watch?v=Q_6stXKGuHo

5. Coca Cola: “Open happiness”Coca Cola topluma mutluluk ve hayata pozitif bakma temasını kullanıyor.Slogan 2009 yılında McCann Erickson tarafından yaratıldı. Coca Cola halen pazarlama faaliyetlerinde mutluluk kelimesini kullanarak bilinç altına yerleşmeye çalışıyor. Slogan “Mutluluğa kapak aç!”

6. Nokia: “Conneting People”


1992 yılında yayınlanan Nokia reklamında duyduğumuz slogan yıllarca markayı temsil etti. Halen günümüzde cep telefonu denildiğinde akla Nokia’nın ses tonu ve sloganı geliyor. 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Öykü Örs

Öykü Örs

[email protected]

Yaşar Üniversitesi-Yazılım Mühendisliği

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..