Blog

Stan lee hayatını kaybetti 123

Marvel Comics'in Kurucusu Stan Lee Hayatını Kaybetti! Peki Stan Lee Hakkında Bunları Biliyor muydunuz?

Marvel Comics'in efnsane kurucusu Stan Lee 96 yaşında hayatını kaybetti. Tüm dünya gündeminde geniş yer bulan Stan Lee hakkında bilmediklerinizi sizler için sıralamak ve paylaşmak istedik.

Ünlü yazar, Spider Man, Fantastik Dörtlü, X-Men, Daredevil, Hulk ve Iron Man süperkahraman karakterlerini yaratmıştır. Stan Lee tam adıyla Stanley Martin Lieber 1922'de New York'da doğdu. Henüz 20'li yaşlarına gelmeden ailesinin maddi sıkıntıları sebebiyle lisede okurken ek olarak Timely adlı bir dergide çalışmaya başlar.

Kaptan Amerika, 1942 yılında Stan Lee'nin kaleme aldığı ilk karakterdir. Stan Martin, S.T. Anley gibi farklı isimler altında yazılar yazdı fakat Stan Lee'yi seçti. Timely dergisi, karar alıp bir süre sonra ismini Marvel Comics olarak değiştirdi. Stan Lee yeni karakterler yaratmaya devam etti. Fantastik Dörtlü'yü 1961 yılında yarattı ve bunu Hulk takip etti. Bir yıl sonra ise Örümcek adam'ı yayınladı. Daredevil ise 1964'te ortaya çıktı. Tüm bu karakterler Stan Lee'nin çok başarılı olmasını sağladı.


Stan Lee Cameos No More
Marvel Comics, 80'lerin başından itibaren TV dizileri yayınlarına başladı ve 2000'lerin başlaması ile birlikte en büyük rakibi Detective Comics (DC) gibi sinema salonlarında da yerini almayı başardı. 

Stan Lee, her yayında mutlaka kendisine bir yer buldu. Ya kendisini bir müşteri olarak gördük , ya otobüs şöförü , hatta Deadpool'a silah çekerken dahi kendisine rastladık. Ve bundan sonra Marvel filmleri de babasız kalmış oldu. 

Stan Lee hayatını kaybetti!

Kendisinin 80 yıllık meslek hayatında sayısız yayını ve ödülü bulunmaktadır. Bizler genel kültüre katkı sağlamak açısından küçük bir bunları biliyor muydunuz köşesi hazırladık!


Stan Lee Hakkında Bilinmeyenler!

1- Eşi, aynı zamanda kendisinin berberiydi

Afacan tavırları ve sürekli gülen yüzü ile bir arkadaşının, "saçın yamuk olmuş dostum, berberini değiştirmelisin" diye seslenmesi üzerine "Üzgünüm, karımı seviyorum" demiş ve sonrasında itiraf etmiştir.


2- İlk işi ölüm ilanları basmaktı

Ailesinin maddi durumunun kötü olması, kendisinin çok sevdiği okulundan ayrılmasına sebep olmuş. Hoş yine hayalini kurduğu mesleği yapmış ama bu yolda ilerlerken ölüm ilanlarını basmak kendisine oldukça psikolojik etkide bulunmuş. 

stan lee hayatını kaybetti

3- İlk Hikayesini 21 yaşında yazmaya başladı

1941 yılında iki sayfalık ilk çizgi romanını yazmaya başladı ve bu Kaptan Amerika'ydı.

4- Anti-uyuşturucu propagandasına dahil olmuştur

1971 yılında sağlık örgütünden kendisine gelen teklif neticesinde Örümcek Adam çizgi romanında en yakın arkadaşı Harry'nin ilaç kullanması ve Peter'ın onu vazgeçirmek için çabalaması konusunda vurgu yaparak uyuşturucunun kötü bir şey olduğuna , yayınevinin karşı çıkma çabasına rağmen destek olmuştur.

stan lee hayatını kaybetti 2
5- Yanlışlıkla renk değiştiren Hulk

Herkesin sevdiği yeşil dev Hulk aslında yazıcı kurbanıymış arkadaşlar. Gerçek rengi gri olan Hulk'un basımı sırasında bir kargaşa yaşanmış ve Stan Lee renk kodunu eksik girmiş (hiçbir zaman kabul etmemiş) ama bu sayede daha karizmatik bir şey ortaya çıkmış.

6- Eşi Joanie daktilosunu kırmış

Evde girdikleri bir tartışma sonucunda Örümcek Adam, Fantastik Dörtlü gibi karakterleri yaratarak ödül almasını sağlayan daktiloyu eşi Joanie sinirlenip kırmış ve Stan Lee bu konuda "Kırdığı zaman eBay yoktu. Eğer olsaydı açık arttırmada parçaları bulabilirdim ve kendime yeni bir nane yapabilirdim" şeklinde yorum yapmış.

stan lee hayatını kaybetti 3

7- Yangında tüm yazıları ve röportajları yanmış

Ailesini görmek için Los Angeles'e gittiği sırada çıkan yangında kendisine ait birçok kitap, çalışma, araştırma ve röportajlar yok olmuş. Tabi bir de karısı için yaptırdığı büst. Ve yangını söndüren ekibe göre bu bir kundaklamaymış.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..