Blog

matematik bölümü okumak neden önemlidir?

Matematik Bölümü Okumak Neden Önemlidir?

Dünya üzerinde var olan her şeyin bir matematiği vardır. Bu yüzden ne işle ilgilenirsek ilgilenelim, matematiğin sevk ettiği mantık duygusuna daima ihtiyacımız vardır. 

İçinde bulunduğumuz teknoloji çağı itibariyle ise matematik, artık felsefi boyutunun da dışında çok büyük öneme sahip olan bir bilim haline gelmiştir.

Anabilim dalı okumak, genel anlamda ülkemiz sınırları içerisinde karşılık bulma açısından ciddi bir zaafiyet yaşıyor olsa da bilimin ilerlemesi bu bölümleri okuyanların bizlere sunacağı yeni şeylerden geçmektedir. Okuyacağınız herhangi bir anabilim dalı şuanda en mantıklı olarak formasyon alıp öğretmenlik ya da akademisyenlik olarak karşımıza çıkıyor olsa da daha farklı şeyler yapmak elbette mümkündür.

Anabilim dalları söz konusu olduğunda elbette herkesin aklına FKB olarak adlandırılan Fizik, Kimya ve Biyoloji geliyor olabilir ama onların asıl olarak bahsetmemiz gereken bir bölüm varsa o da matematiktir diyebiliriz. Matematik dünya üzerinde bilim adına her zaman en fazla önemi arz etmiş daldır. Diğer tüm bilim dalları ile ilgili sonuçlara varmak için de matematipe başvururuz, bütçemizi hesaplarken de , bir inşaatı yaparken de. Aslına bakarsanız geleceğe yön verme çalışmalarında da matematiğe yön veririz.

Her geçen gün, her saniye bir şeyler değişiyor. Sürekli olarak yeni teknolojilerle tanışıyoruz, kendi üretimimiz olan yapay bir zeka dahi bizleri esir almak adına çalışmalarına devam ediyor. Bahsi geçen her unsurun var olmasını sağlayan birçok şey yazılıma dayanmaktadır. Bu yüzden yazılım önemlidir. Peki ya yazılım ?
yazılım
Yazılım temelinde matematik ve mantığa dayalı bir diller bütünüdür. Her şeyin bir matematiği vardır ve bu sistematiği sağlayan tüm algoritmalar matematiğe başvurmadan ilerleyemez. 

Algoritma Nedir?
algoritma
Bir problemin çözümünde ızlenecek yol anlamına gelır ve problemin çözümünün adımlar halinde yazılmasıyla oluşturulur.Genellikle matematikte ve programlamada bir işi yapmak için tanımlanan, belli bir başlangıcı ve sonu olan, açıkça belirlenmiş basamaklardır.

Algorıtmada 3 temel bileşenimiz vardır.

1. Değişkenler: Dışarıdan girilen ve bizim oluşturduğumuz değerleri tutan elemanlardır.
2. Algoritma:  Kısaca gerekli adımların mantıksal bir sıra ile yazılmasıdır.
3. Akış Diyagramı: Birbirine oklar gösterilerek algoritmaları ve şemaları birbirine bağlayan kutulara denir.

Her algoritma aşağıdaki kriterleri sağlamalıdır.

1. Girdi    : Sıfır veya daha fazla değer dışarıdan verilmeli.
2. Çıktı    : En azından bir değer üretilmeli.
3. Açıklık  : Her işlem (komut) açık olmalı ve farklı anlamlar içermemeli.
4. Sonluluk: Her türlü olasılık için algoritma sonlu adımda bitmeli.
5. Etkinlik  : Her komut kişinin kalem ve kağıt ile yürütebileceği kadar basit olmalıdır.

Not: Bir program için 4. özellik geçerli değil. işletim sistemleri gibi program sonsuza dek çalışırlar .

NOT: Algorıtma bir programlama dili değildir.  (Programlama dillerine yol gösteren bir yöntem dizisidir.)

 

Neden gereklidir?

 

  •  Örneğin bir cep telefonunun el kitapçığında yazan, rehber kaydı girmek için izlenecek yollar, o işin algoritmasıdır.
  •  Örneğin, bir e-ticaret uygulamasında ürün satış algoritması çıkarılır.
  •  Örneğin,bir tiyatro uygulamasının sürekli gerçekleştireceği temel işlem bilet satmaktır. Bu işlemi gerçekleştirmek için gerekli kodlar yazılmadan önce, algoritma kurulmalıdır.
  • Örneğin, üniversite eğitim notunu hesaplama; Üniversitede bir dersin başarı notu,  vize ve bir final notu hesaplanır. Vize notunun katsayısı finalden daha düşüktür. Sonuçta çıkan not 50 ve üstüyse öğrenci geçer, 50 altıysa kalır. Vizenin %30 ve finalin %70 ağırlıklı olduğu başarı notunun hesaplanmasını akış diyagramı ve algorıtma kullanarak gösterilebilir.Yani sonuc kisminda  sonuc değerinin 50’den büyük olup olmadığı kontrol edilip 50’den büyükse ekrana “Geçtiniz” 50’den küçükse ekrana “Kaldınız” yazan bir mesaj çıkartılır. Bu sayede algoritma yardimiyla gecenler ve kalanlar listesi kisa bir sure icinde hazirlamabilir.


Algoritma Örneği

Örnek vermek gerekirse ; 1 den 100 e kadar olan sayıların toplamını bulup sonucu ekrana yazan işlemin  algoritmasını ve akış diyagramını tasarlayınız.

Değişkenler
sayıcımız (counter): x
toplam değeri (total) :t

Algoritma
1: Başla
2: Döngüyü başlat (x=1 den 100 e kadar)
3: t=t+x işlemini yap.
4:Döngüyü sonlandır.(x değeri 100 e ulaştığı zaman)
5: Toplam değerini yaz.
6: Bitir.Bu yüzden matematik bölümü geleceğe yön vermek adına ciddi bir bölümdür. Kesinlikle bu bölümü tercih edecekseniz yolunuz yazılımla mutlaka kesişmelidir.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..