Blog

Matematik Öğrencilerinin İzlemesi Gereken 5 Film!

Matematik Öğrencilerinin İzlemesi Gereken 5 Film!

Matematik, hayatımızın başından sonuna kadar en fazla ihtiyaç duyduğumuz bilim dalıdır. Sayılarla işimiz yok deriz ama yine de bir şeylerin hesabını yaparken matematiğe karşı sahip olduğumuz eğilim sayesinde olay kurgusunu ayarlayabiliriz.

Matematik bölümü okumak oldukça zordur. Bunun sebebi de hayatın her alanına etki eden bir meslek grubunu bünyeye katabilmek için her şeyin mantığını iyi öğrenmenin kaçınılmaz olduğu konusudur. Özellikle içinde bulunduğumuz yazılım ve teknoloji çağında matematik önemini biraz daha arttırmıştır çünkü algoritma örgüsü tamamen matematiktir. 

Evet arkadaşlar, bizler de siz matematiğe gönül vermiş olan arkadaşlarımız için bir film listesi yaptık.


5- Sonsuzluk Teorisi - The Man Who Knew Infinity (2015)

Sonsuzluk Teorisi / The Man Who Knew Infinity (2015)

Fimimizin konusu Hintli matematikçi Srinivasa Ramanujan'ın hayat hikayesine dayanmaktadır. 25 yaşında bir sevk memuru olan Ramanujan, kolejde tutku haline getirdiği , hatta uğruna diğer dersleri boşladığı matematik uğruna kendini eve kapatmış ve bu süre boyunca okuduğu formül kitabı hayatının değişmesine sebep olmuştur. Geliştirdiği formülleri birçok ünlü matematikçiye yollamış ve Cambridge profesörü G. H Hardy'nin kendisine geri dönüş yapması ile hayatı tamamen değişmiş olan Ramanujan'ın Cambridge macerası...
 4- Pi (1998)

Pi (1998)

Tam bir matematik meraklısı olan çılgın Max'in Pi sayısı ve matematik takıntısı sonucu şekillenen hayatını konu alan bir filmdir. Max, on yıldan beri tüm doğanın ölçülebilir bir kodlama sistematiğine sahip olduğunu fark eder ve bundan sonra tek amacı doğanın bu sırrını çözmek için çalışmak olur.  Max, elindeki verilerle karşısındaki problemin çözümeye yeltenir fakat adım adım yaklaştığı sonuç kendisini oyuna dahil edecektir. Max’ın vardığı nokta, dünyayı temellerinden sarsacak kadar yenilikçidir. Max, bu sonuçları saklamalıdır.
 


 

3- 21 (2008)

21 (2008)

Kumarbazların vazgeçemediği filmlerden bir tanesidir 21! Dünya'nın en prestijli okullarından biri olan MIT’de okuyan Ben Campbell’in gözü daha da yükseklerdedir. Tek düşü Harvard Tıp Fakültesinde okumaktır. Okul parasını elde etmek için bursa başvurur, bir yandan da eğitimi için kenara para atar. Bir gün derste öğretmeni Micky Rosa’nın dikkatini çekince, onun 21 takımına girmeye hak kazanır. Altı kişilik öğrenci takımı kart sayımı konusunda uzmanlaştırılmıştır ve bu becerilerini kötüye kullanmaya başlamışlardır. Las Vegas’ın kumarhanelerinde milyonlar kazanmaya başlarlar.

 


 

 

2- Yağmur Adam - Rain Man (1988)

Yağmur Adam / Rain Man (1988)

Bir döneme damga vurmuş enfes yapımlardan bir tanesidir. Serseri ve kumarbaz Charlie'nin babasının ölümünden sonra 3 milyon dolar miras hayali ile gittiği baba evinde tanıştığı ve mirasın asıl sahibi olan otistik abisi ile yaşadıklarını konu alan filmdir. Charlie , Abisi Raymond ve babasının kendisine bıraktığı tek miras olan 1949 model Buick ile yollara düşmeleri ve Raymond'un kart sayma kabiliyetini keşfetmesi sonucu soluğu Vegas'ta almaları. Yol macerası devam ederken diğer yandan da Charlie sadece Raymond'u değil, aynı zamanda kendisini de keşfeder.
 1- Can Dostum - Good Will Hunting (1997)

Can Dostum / Good Will Hunting (1997)

Matt Damon, Robin Williams, Ben Affleck , Stellan Skarsgard gibi isimlerin bir arada olduğu muhteşem yapım. MIT'de temizlikçi olarak çalışan üstün zekalı Will Hunting'in hayatını konu alan filmdir. Hiçbir öğrencinin çözemediği ve tahtada yazılı olan soruyu rahatlıkla çözen ve kimliğini gizli tutan Will kısa süre içerisinde profesörün radarına takılır ve sonra durum bambaşka bir hal alır. 
 


 

Bonus: Kanıt - Proof (2005)

Kanıt / Proof (2005)

Son derece zeki fakat bir taraftan da ruhsal dengesi pek yerinde olmayan bir matematikçinin kızı olan Catherine, hayatı boyunca babasının yanından ayrılmamıştır. Bu sırada bir gün kız kardeşi Claire gelir dengeler değişir. Catherine onun hükmeden tavırları ile başa çıkmak zorunda kalır. Öte yandan kendisine fazlasıyla ilgi gösteren, babasının öğrencisi Hal ile mücadele eder. Dengeleri ve köprüleri sağlam kılmak uğrunda türlü çabaları harcarken, Catherine bir taraftan da babasından bu delilik ve deha arasındaki ince çizgideki beyin yapısından ne denli kalıtımsal olarak etkilendiğini sorgulamaktadır.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..