Blog

medya ve iletişim

Medya Ve İletişim Bölümü Okuyacakların Bilmesi Gereken Terimler!

Teknoloji ile birlikte içinde bulunduğumuz çağın adının iletişim çağı olduğunu varsayacak olursak bu çağın en önemli meslek grupları arasında hiç kuşkusuz medya ve iletişim bölümü de yerini alacaktır.

Medya ve İletişim Bölümü Nedir?

Medya ve İletişim bölümünün kapsamında bu sektörün ihtiyaç duyduğu istihdamı karşılamaya yönelik bir çalışma ile karşılaşırız. Temel olarak teorik bilgilerin çoğunluğu göze çarpsa da uygulamalı bir eğitim prensibine sahiptir. Medya ve İletişim alanında tek bir alana yönelmek yerine medya ve iletişim alanıyla ilgili çok yönlü bilgilerin verildiği ve öğrencilerin kendi istek ve ilgileri doğrultusunda seçimlik derslerle kendilerini Medya ve İletişim alanında geliştirebileceği bir programdır.

Medya ve iletişim bölümü okumak isteyen arkadaşlarımıza bölümü kısaca tanıttıktan sonra bölüme geçtiklerinde sıkça duyacakları terimleri de vermek istedik ve bu terimlerden bazıları şöyle;

Haber Değeri
: Haber öykülerinin seçiminde, kurulmasında ve sunumunda kullanılan profesyonel kodlar.

Haber Filmi: Haber özelliği gösteren günlük önemli olayları ortaya çıktıkları anda saptayan, belirli aralıklarla piyasaya sürülen, sinema ve televizyonlarda gösterilen belgesel film çeşidi.

Bülten: Kurumun çalışmaları hakkında, çalışanları bilgilendirmek amacıyla, belirli zamanlarda yayınlanan çok sayfalı mektup vb. gibi yazılı araçlar.

Empati: Kişinin kendisini karşısındaki kişinin yerine koyarak onun duygu ve düşüncelerini anlaması, bunu da karşısındaki kişiye iletmesi.

Haber Medyası: Kitle iletişim araçlarında haberden ya da haber programından sorumlu tüm birim ve kişiler.

Kamu: Bir kurumun çevresinde oluşan ya da ondan etkilen, hizmet alan kesim.

Mesaj: Bir şey iletmeyi isteyen kaynağın ürettiği sözel, görsel ve görsel-işitsel semboller.

Kodlama: Bilginin, düşüncenin, duygunun iletime uygun, hazır bir mesaj biçimine dönüştürülmesi

Algı: İnsanın çevresindeki uyaranların ya da olayların ayrımında olması ve onları yorumlaması süreci.

Araştırmacı Gazetecilik: Muhabirin yazacağı haberle ilgili enformasyon arayıp bu enformasyonun üzerindeki örtüyü kaldırdığı bir gazetecilik biçimi.

Bağımsız Yönetmen: Yönetmenlik yanında yapımcılık görevini de üstlenen ya da bu görev için yapımcıdan tam bir özgürlük sağlayan yönetmen.

Belgesel Film: Gerçek yaşamdan alınan herhangi bir olguyu, kendi doğal çevresi ve akışı içinde ya da buna en yakın biçimde sonradan kurulmuş bezemler, seçilmiş yerlerde işleyen, çok kez belirli bir amacı yansıtan film çeşidi.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..