Blog

mekatronik mühendisliği

Mekatronik Mühendisliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

Mühendislik, yenilenen dünya düzeninde artık birçok alanda hizmet vermektedir.Yani hemen hemen her konuda bir mühendislik alanına rastlamanız mümkündür. Bildiğiniz üzere mühendislik, bir alanda bir eksiğin analiz edilip, en doğru çözüme kavuşturma konusunda sorumlu olan kimselerin yaptığı iştir. 

Sanayi devriminin ardından özellikle de günümüzde de dillendirilen Endüstri 4.0 evrimine geçiş anından itibaren artık mekatronik mühendislerine çok fazla söz düşecek. Geleceği inşa edecek olan mühendislik dallarından biri olarak gösterilen mekatronik mühendisliği ile ilgili neyi doğru neyi yanlış biliyoruz, sizler için araştırdık.

Hem Mekanik Hem Yazılım Mühendisliği Değildir!
mekatronik
Mekatronik için hem elektronik hem mekanik hem de yazılım demek çok yanlış bir olgu. Hatta ve hatta Mekatronik Mühendisliği için Hem Elektronik hem Makine hem de Bilgisayar Mühendisliği demek daha da yanlış bir kavramdır. Mekatronik hiçbir şeyin birleşimi değildir. Tamamıyla çok farklı bir kavramdır.

 

Mekatronik Mühendisliği Tanımı
mekatronik mühendisliği
Mekatronik Mühendisliği ; bilgisayar teknolojilerinden yazılım ve dijital kontrol sistemlerini , kontrol teknolojisinden kontrol elektroniğini , makine teknolojisinden tasarımı ve elektrik elektronik teknolojisinden de elektroniği kullanarak yeni bir prensip ortaya çıkartmıştır. Bahsi geçen mühendislik prensiplerinin birleşimi olmamakla birlikte, bu mühendislikteki bazı kavramların kullanımını öngörmektedir.

Bugün teknoloji piyasasında “makine” diye tabir edilen bir kavram kalmamıştır. Makine kavramı , mekanik parçaların oluşturduğu bir bütün olup , günümüzde hiçbir teknolojide yalnızca mekanik parçalar yoktur. Zamanının en Makinesi diyebileceğimiz otomobil motoru bile bugün tamamıyla mekanik parçadan oluşmaz. Kontrolünde, çalışmasında bir çok elektromekanik prensipler bulunmaktadır. Mekatronik kavramının çıkış yeri tam da burasıdır. Günümüz piyasasındaki makine kavramının tamamıyla bitmesi , makinenin yerini “ Elektromekanik “ alması ana nedendir.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..