Blog

mersin univerlist 2

Mersin (İçel) de Öğrenci Olmak!

Şehirler hakkında araştırmalarımız devam ediyor ve bu kez sizler için Akdeniz'e ve Mersin'e götürüyoruz!

  İl doğuda Adana'nın Karataş, Merkez, Karaisalı ve Pozantı; kuzeydoğuda Niğde'nin Ulukışla; kuzeybatıda Karaman Merkez, Ermenek; kuzeyde Konya'nın Ereğli ve doğuda Antalya'nın Gazipaşa ilçeleriyle çevrilmiştir. Güneyi Akdeniz ile kuşatılmış olan Mersin ili; kuzeyden Batı ve Orta Toros Dağlarının yüksek plato ve zirveleriyle Anadolu'nun iç kesimlerinden ayrılmaktadır. 

 

İklimi ve Nüfusu;

  Mersin ilimiz, bilinen sınıflandırma metotlarına göre yarı kurak az nemli, kışları ılıman, yazları sıcak, su fazlası kış mevsiminde ve çok kuvvetli, deniz tesirinde bir iklime sahiptir. Mersin'de yıllık sıcaklık ortalaması 19,2 C dir. Mersin'in uzun yıllık ortalama sıcaklık trendine bakıldığında ortalama sıcaklıklarda 6.5 C/100 yıl olmak üzere artış trendi vardır. Mersin nüfusu 2017 yılına göre 1.793.931'dir.

Ulaşımı;

mersin univerlist

  Mersinden, Mersin-Adana-Niğde O-51 Otoyolu ve D-400 Mersin-Antalya ve D-715 Silifke-Mut, D-340 Mut-Karaman karayolu ile Türkiye’nin her bölgesine otobüs veya özel araç ile ulaşım kolaylıkla sağlanmaktadır. Mersin-Ankara arası 495 km, Mersin-İstanbul arası 948 km'dir. Havayolu ulaşımı, Mersin’e 67 km mesafedeki Adana şehir Merkezinde bulunan ŞakirpaşaHavalananından sağlanmaktadır. Adana (Şakirpaşa) Havalananından yurtiçi ve yurtdışı olmak üzere; İstanbul-Atatürk, İstanbul-Sabiha Gökçen, İzmir, Antalya, Trabzon, Van, İzmir, Bursa, Elazığ, Diyarbakır, Lefkoşa-Ercan, Berlin-Schönefeld,Hanover, Stuttgart Frankfurt, Münih, Stuttgart ve Beyrut'a uçuş yapılmaktadır. Sezonluk olarak Bodrum, Berlin-Tegel, Düsseldorf, Hamburg havaalanlarına uçuş sağlanmaktadır. Havaalanı ile Mersin arasında çeşitli firmalara ait hava alanı ücretli ve ücretsiz servisleri bulunmaktadır. Ayrıca Mersin Adana arası çalışan otobüs, minibüs ve tren aracılığıyla ulaşılabilir. Mersin Şehir Merkezinde bulunan ve şehir içi her türlü araçla kolayca ulaşılabilen Tren Garından Mersin ve Adana arası bölgesel trenler her gün sabah saat 06.00 ile 22.30 saatleri arasında düzenli seferler yapılmaktadır. Ulaşım süresi yaklaşık 45 ile 60 dakika arasındadır. Tarsus İlçesi ve Yenice Beldesine de Mersin-Adana bölgesel tren seferleri ile ulaşılmaktadır. Ayrıca Adana kalkışlı yurt içi tren seferleri yapılmaktadır. Şehir Merkezinde bulunan otobüs, dolmuş, taksi vb. araçlarla kolayca ulaşılabilen Mersin Limanı ile Kıbrıs (Gazimağusa) arasında haftada üç gün feribot seferleri vardır. Ulaşım yaklaşık 7-8 saat sürmektedir. Mersin (Pazartesi, Çarşamba, Cuma)kalkış saati 20.00, Gazimağusa(Salı, Çarşamba, Pazar) kalkış saati 21.00'dir. Mersin'den Silifke İlçesine bağlı Taşucu beldesine otobüs ile ulaşılmaktadır. Taşucu ve Girne arası hergünDeniz Otobüsü seferi düzenlenmektedir. Ulaşım yaklaşık 2 saat sürmektedir. Taşucu Limanından kalkış saati 11.30, Girne kalkış saati 09.30'dur. Ayrıca Cumartesi günü hariç diğer günlerde Taşucu ve Girne arası Feribot seferi düzenlenmektedir. Ulaşım yaklaşık 4-5 saat sürmektedir.

Gece Hayatı ve Festivalleri;

  
  Mersin gece hayatı, eğlence hayatı ve geceleri genelde Bar, Gecekulübü, Meyhane, KaraokeBar ve Konsept eğlence mekanlarında geçer. Bu mekanlarda eğlence sabaha kadar devam eder. Ülkemizin Akdeniz bölgesinde bulunan bir şehrimizdir, bu nüfusa birde yıllın her ayında buraya gelen gelen turistleri eklenince baya kalabalık bir şehir olmaktadır. Bu nüfus yoğunluğu elbette gece hayatını canlandırmaktadır. İlimizde hem yaz turizmi hem de tarihi dokusu ile bilinir.GELENEKSEL BATIRIK ŞÖLENİ,MERSİN ULUSLARARASI MÜZİK FESTİVALİ, MERSİN AGRODAYS 12. MERSİN TARIM - GIDA VE HAYVANCILIK FUARI, MERSİN ULUSLARARASI MÜZİK FESTİVALİ en bilindik Mersin festivallerinden sadece birkaçıdır.

 

Gezilecek Yer Önerileri;

•Atatürk Parkı

•Cennet ve Cehennem Çökükleri

•Tarsus Şelalesi

•Mamure Kalesi

•KleopatraKapısı

•Tarsus Hayvan Parkı

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..