Blog

meslek tercih ederken dikkat etmeniz gerekenler

Meslek Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Yeni bir döneme merhaba diyoruz ve bu dönem artık siz üniversitelilerin ya da üniversiteli olmaya aday olan arkadaşlarının hayatlarını belirleyecek bir dönem olarak bilinir.Bu yüzden alacağınız kararlar ve gerçekleştireceğiniz her şey çok önemli. 

Geleceğiniz hakkında karar vermeden önce bu yazıya bir göz gezdirmenizi tavsiye ederiz.

Meslek seçiminde nelere dikkat etmeliyim?
meslek seçiminde nelere dikkat etmeliyim
Meslek seçimi, sadece gelecekte nasıl bir işte çalışacağımızı değil, nasıl bir yaşam biçimi istediğimizi de belirleyeceği için oldukça önemlidir. Günümüzde meslek seçeneklerinin artması, mesleklere duyulan ihtiyacın teknolojik gelişimlere bağlı olarak değişime uğraması, bireyin kendi yaşam biçimini seçme özgürlüğünün olduğu görüşün benimsenmesi sonucu meslek seçimi karmaşık bir sorun olarak karşımıza çıkar.


Meslek seçimlerinizde en önemli nokta, yaşantılarınız ve tecrübelerinizin sizi doğru yönlendirebilmesidir. Yani mesleki açıdan tercihlerinizi aslında sizlerin günlük hayat tecrübeleri ve ilgi alakanız belirler. Yetenekleriniz ve ilgilerinizin yanında bir de psikolojik olarak bu meslek için ne kadar uygun olduğunuza dikkat etmeniz sizler için daha sağlıklı olacaktır. 

Meslek seçiminizde dikkat etmeniz gereken en önemli unsur ise ebeveynlerinizin ve çevrenizin sizleri yanlış yönlendirmesine izin vermeyin. 

Meslek seçerken sağlıklı karar verebilmek için ise şu sorulara cevap vermeniz gerekir;

Hangi alanlarda Yetenekliyim?
Neleri Yapmaktan Hoşlanırım?
Kişilik Özelliklerim Seçeceğim Mesleğe Uygun mu?

 

Bu soruları cevapladıktan sonra yapmanız gereken bulduğunuz cevabı karşılayan mesleklerin tanımlarına hakim olmak ve keyif alıyor musunuz bundan emin olmak.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..