Blog

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Nedir? Ne İş Yaparlar?

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Nedir? Ne İş Yaparlar?

Bu bölümü anlatmak için öncelikle bazı tanımlamalar yapmak gerekir. Bu tanımlamalardan bir tanesi de metalurji kelimesidir.

Metalurji nedir?
metalurji nedir?Metalurji kısaca, metal ve seramik esaslı malzemelerin tasarlanması konusunda çalışma yapan alandır.
 Metalurji ve malzeme mühendisliği nedir?
metalurji ve malzeme mühendisliği nedir?
Metalurji ve malzeme mühendisliği ise , metalurji işlemleri gerçekleştirildikten sonra ortaya çıkan mühendislik ihtiyaçlarının üretimi ve bu üretilenlerin sanayi bazlı alanlarda kullanıma sunulması konusunda sorumluluk alan , süreçleri takip eden bölümdür.

 Metalurji ve Malzeme Mühendisliği, aslında adını sıkça duymuş olmamıza rağmen hakkında pek bir bilgiye sahip olmadığımız bölümler arasındadır. Dört yıllık olan bu bölümde iş alanlarınızı ve fırsatlarınızı genişletmek kendinizi alanınız üzerine geliştirmekle orantılıdır.

 Metalurji ve malzeme mühendisleri ne iş yapar?
metalurji ve malzeme mühendisliği nedir? ne iş yapar?

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümü mezunları, malzemenin hammadde halinden başlayarak, tasarımında, üretiminde ve kalite kontrolünde çalışmaktadırlar. Tüm bunların yanı sıra üretilen malzemenin Ar-Ge çalışmasında da bulunmaktadırlar. Malzeme Bilimi ve Mühendisliğinin ilgilendiği en büyük çalışma alanlarından birisi de nanoteknolojidir.

Öte yandan metalurji ve malzeme mühendisliğinin çalışma alanlarından bahsetmemiz gerekirse , bu mesleğin çalışma alanının geniş olduğunu söylememiz mümkün. Çünkü metalurjiye ihtiyaç duyan her alana hitap eder ve bu alanları saymaya kalkarsak , savunma sanayiinden uzaya kadar çok geniş bir iş alanına hizmet verebileceğini rahatlıkla görürüz.

Metalurji ve malzeme mühendisliği hangi üniversitelerde var bulmak için tıklayınız!

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..