Blog

Microsoft Japonya Dört Günlük Bir Çalışma Haftasını Test Etti ve Verimlilik% 40 Arttı!

Microsoft Japonya Dört Günlük Bir Çalışma Haftasını Test Etti ve Verimlilik% 40 Arttı!

Dünya yeni çalışma metodolojileri ve verimliliği artırmak adına yeni denemeleri epeydir yapıyordu zaten. Bu çalışmalara dünya devi firmalar da katılınca artık yüksek sesle konuşulur hale geldi. 

Japonya, bildiğiniz üzere disiplin ve çalışkanlık konusunda öncü ülkelerden bir tanesidir ve Microsoft Japonya geçtiğimiz aylarda aldığı karar sayesinde artık daha verimli çalışıyor. Microsoft Japonya’nın dört günlük çalışma haftası projesi, 2.300 kişilik personelinin tamamını, beş Cuma günü art arda maaşlarını düşürmeden verdi.

Microsoft, Japonya ofislerinde dört günlük bir çalışma haftasını test etti ve sonuç olarak çalışanlar yalnızca daha mutlu değil, aynı zamanda daha verimli olduklarını belirledi.

Ağustos ayı için, Microsoft Japonya, 2019 tarihli Work-Life Choice Challenge Summer 201 adlı yeni bir projeyi deneyerek, toplam 2.300 kişilik işgücünü, beş Cuma gününü maaşlarını düşürmeden arka arkaya verdi.

microsoft japonya 4 gün çalışma stratejisine döndü

Kısa süren haftalar, daha etkin toplantılara, daha mutlu çalışanlara ve% 40 oranında şaşırtıcı bir üretkenliğe yol açtı. Programın bir parçası olarak, şirket aynı zamanda 100.000 ¥ veya 920 $ 'a kadar çalışanlar için aile tatillerini desteklemeyi planlamıştı.

Microsoft Japonya başkanı ve CEO Takuya Hirano, Microsoft Japonya’nın web sitesine yaptığı açıklamada, “Kısa bir süre çalışın, iyi dinlenin ve çok şey öğrenin” dedi. “Çalışanların% 20 daha az çalışma süresiyle aynı sonuçları nasıl elde edebileceklerini düşünmelerini ve deneyimlemelerini istiyorum.”

Verimlilik artışına ek olarak, çalışanlar deneme sırasında% 25 daha az zaman ayırdı ve haftada bir gün izinli olarak ofiste elektrik kullanımı% 23 azaldı. Çalışanlar deneme sırasında% 59 daha az sayfa kağıda bastı. Çalışanların büyük çoğunluğu (% 92)  kısa haftayı sevdiklerini belirtti.

Deney, ilk defa uzun hafta sonları iş dünyasında denenmiştir. 2018'de Yeni Zelandalı güven yönetimi şirketi Perpetual Guardian, 240 çalışanı için iki ay boyunca dört günlük bir çalışma denemesi yaptı. Çalışanlar daha iyi iş-yaşam dengesi yaşadığını ve ofiste daha iyi odaklandığını bildirdi. Personel stres seviyesi % 7 azaldı.

İşçiler sık ​​sık ofiste daha az zaman harcayarak daha üretken olabileceklerini söylediler. İK danışmanlık firması Robert Half tarafından yapılan 1.500 işçinin ve 600 insan kaynakları yöneticisinin araştırması, çalışanların% 66'sının haftada beş günden az çalışmak istediklerini söyledi.

microsoft japonya

Harvard Business Review tarafından yayınlanan başka bir deney, ortalama 8 saatlik çalışma gününden 6 saatlik çalışma gününe düşen ve verimliliği artıran daha kısa çalışma günlerini göstermektedir. Kronos'taki Workforce Institute tarafından yapılan 3.000 çalışandan oluşan bir 2018 anketi, tam zamanlı çalışanların yarısından fazlasının, işlerini günde beş saatte yapabileceklerini düşündüğünü buldu.

Microsoft Japonya’nın mücadelesi sadece bir pilot projeydi, şirket Guardian’a yaptığı açıklamada ve bu değişikliklerin başka bir yerde veya daha uzun vadede ofislerde uygulanıp uygulanmayacağı net değil. Bu kış mücadelenin başka bir yinelemesini uygulamayı planlıyor.

Bir Microsoft sözcüsü, “Büyüme zihniyetinin ruhu içinde, dünya çapındaki çalışanlarımızın deneyimini geliştirmek için kendi teknolojimizi geliştirmek ve güçlendirmek için her zaman yeni yollar arıyoruz” dedi.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..