Blog

Biranın tarihi

Milattan Önce 10.000 yılından günümüze "Bira"

Bira, biz insanoğlunun üretmiş olduğu en eski içeceklerden biridir. Gerçekleştirilen araştırmalar sonucunda elde edilen sonuçlara bakılırsa tarihi MÖ 10.000’lere dayanıyor. Bulunma lokasyonu ise tahmin edilenin aksine Avrupa değil tam da Ortadoğu’dur. Bulunma hikayesi bilinmiyor olsa da tesadüfi bir şekilde buğday çorbasının kendi kendine mayalanması sonucu keşfedildiği sunulan tezler arasında . Bu keşif, insanların yerleşik uygarlığa geçmesi, böylece biranın hammaddesi olan tahılları bol miktarda üretip tüketmesinin bir sonucuydu. Eski Mısır ve Sümer arşivlerine kadar inildiğinde de yazının icadı sonrasında biranın en fazla tüketilen içeceklerden biri olduğuna rastlamanız da mümkündür.

Bira, bulunduğu yörelere göre çeşitli bitki ve meyvelerin sayesinde tatlandırılmış hatta Mısır mitolojisinde bal ile karıştırılıp ilaç olarak da kullanıldığı bilgisine de rastlanmıştır.

Ortadoğu sınırları içinde keşfedilmiş olan bira, bir anda Orta Çağ’ın başlaması ile birlikte Avrupa’nın kuzey bölgelerinde ana içki olarak yerini almış ve bundan sonra biranın anavatanı Kuzey Avrupa haline gelmiştir. 1300’lü yıllara girilmesi ile birlikte evlerde yapılıp tüketilen biralar artık birahanelerde yerini almaya başlamış ve bu sayede kişilerin sosyalleşmesi için yeni bir sebep ortaya çıkmıştır.

Uluslararası bir içecek olan biranın yapımı, ülkeden ülkeye değişiklikler göstermektedir.Belçika’da, tıpkı Fransız peynirlerinde olduğu gibi, bir yılın günleri kadar çok bira çeşidi sayılabilir, Birleşik Krallık’ın “ale”leri, İrlanda’nın "stout"ları, Danimarka’nın "pilsener"leri, Almanya’nın "lager"ları ünlüdür. Ve tabii ki tüm Avrupa'da Çek Cumhuriyeti’nın “Pilsen” şehrinden adını alan, genelde tüm sarı biralara adını veren "pils"ler revaçtadır.

Bira tipleri genel olarak 'ale' ve 'lager' olarak ikiye ayrılmaktadır. Ale tipi biralar üst fermantasyon, lager tipi biralar ise alt fermantasyon biralarıdır.

Alt fermantasyon biraları
Pilsen: Kolay içimli , açık renkli, şerbetçiotundan gelen aromatik ve acılık tat karakteri dengelenmiş, alkol derecesi %4,8-5,1 arasında değişen bir bira tipidir.
Lager: Lager dünyada en çok tanınan ve bilinen açık renkli, Pilsen'e göre daha düşük acılık karakterine sahip ve aromatik tat karakteri ön plana çıkarılmış bir bira tipidir.
Koyu renkli bira: Koyu renkli malt ve isteğe göre belirli oranda kavrulmuş malttan da üretilen, %4,8-5,0 alkol ihtiva eden bir bira tipidir.
Festival birası: Almanya'da özellikle Ekim ayında düzenlenen Bira Festivali için özel olarak üretilen yüksek alkollü mevsimsel bir bira tipidir.
Bockbier: Yüksek doygunluk hissi veren, %6-7 alkol derecesine sahip, özellikle Almanya'da Mayıs, sonbahar ve yılbaşı dönemlerinde üretilen mevsimsel bir bira tipidir.
Alkolsüz bira: Doğal yoldan oluşan alkolün belirli prosesler sonucu içinden uzaklaştırıldığı, normal biralara göre daha düşük kalorili bir bira çeşididir.

Üst fermantasyon biraları
Ale: Ale ismi birçok farklı karakterde genellikle koyu renkli bir dizi Britan bira tipi için kullanılan genel bir tanımlamadır. Pale, Bitter, Mild ve Scotch olarak çeşitleri mevcuttur.
Hefeweizen (Mayalı Buğday Birası): Miktar olarak en az %50 oranında buğday maltı kullanılarak üretilen, Almanya'nın özellikle Bavyera eyaletinde popüler olan bir bira tipidir.
Kristallweizen (Filtre Edilmiş Buğday Birası): Hefeweizen olarak yukarıda belirtilen biraya benzer hammadde kullanılarak, filtrasyon sonrası mayanın uzaklaştırıldığı bir bira tipidir.
Altbier: Koyu renkli buğday ve arpa maltının birlikte kullanıldığı, acılığı yüksek ve sert içimli bir bira tipidir.
Kölsch: Açık renkli, mayhoş bir tat karakterine sahip, özellikle Almanya'nın Köln şehrinde popüler olan bira tipidir.
Stout: Siyah renkli, özellikle çok koyu renkli malt ve bir miktar da kavrulmuş malttan imal edilmiş, acılığı sert karakterde bir üst fermantasyon birasıdır.
Porter: Porter da Stout benzeri koyu renkli, bazı çeşitleri %9 alkol ihtiva eden bir bira tipidir.

Biraları tanıdıktan sonra gelelim bira adına günün önemine; 24 Ocak 1935 yılında Krueger Brewing Company tarafından Richmond, Virjinya’da ilk kutu bira satışa sunulmuştur.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..