Blog

mimar mı iç mimar mı ? Ted mosby

Mimar Ve İç Mimar Arasındaki Fark Nedir?

Birçok öğrencinin hayalidir üniversitede mimarlık okumak. Mimar unvanına sahip olmak çoğu zaman havalı gelir ama bir kesimin uzun yıllardır ayıramadığı bir şey varsa o da mimar ve iç mimar arasındaki farklardır. Bu farklar birçok kez sorulsa da inatla devam eder ve "dış mimar" gibi bir kavramın kulaktan kulağa yayılmasına kadar gider. Oysa böyle bir şey hiç olmamıştır. Olsaydı efsane dizi "How I Met Your Mother"'ın ana karakteri mimar Ted Mosby öyle olabilirdi.


Aynı meslek grubundan olmalarına rağmen çok fazla karıştırılıyorlar. Neyse ki Peyzaj Mimarlığı bu tartışmaya dahil değil, yoksa bu işin içinden çıkmak mümkün olmayabilirdi.

Dilerseniz tüm bu kafa karışıklıklarını ortadan kaldırmak adına önce mimar kavramına , sonra da iç mimar kavramına birlikte bakalım.

Mimar Ne iş Yapar?

Mimarlar , ilk olarak bir şehirde var olan her şeyin düzenini tasarlayan kişiler olarak tanımlanabilir. Yani bir şehirde yer alan yolları , kamu alanları ve yeşil alan gibi alanlara ek olarak şehrin neredeyse tamamını tasarlayan kişilerdir. Yani şehrin ihtiyaç duyduğu birçok şeye cevap veren kişilere mimar dersek pek de yanlış bir tabir kullanmış olmayız. Sahip oldukları ve edindikleri metotlara ek olarak taleplere cevap verip düzeni sağlamakla yükümlülerdir (Konut,İşyeri,Sanayi Yapısı vs.) . Bina yapılması uygun görülmüş alan içinde, en uygun yeri tespit ederek bir iskeletoluşturur. Bu iskeleti çevresi ile uyumlu hale getirerek, Şehrin dokusuna uygun gerekli teknik detaylara ve parametrelere (yükseklik, cephe,inşaat alanı,gerekli yol ve sokaktan yapının çekme mesafeleri, malzeme vs. uyumlu) göre yapıyı tasarlar.


İç Mimar Ne İş Yapar?
 
Çok fazla merak edilen iç mimarlar aslında mimarlar tarafından hazırlanmış ve mühendisler tarafından oluşturulması denetlenen yapıların bölünmüş ya da bölünmemiş mekanlarının iç kısımlarının tasarlanmasından sorumludur. Yani ev ya da ofis ya da bir başka mekanın iç tasarımını müşterilerin ihtiyaç ve isteklerine göre hazırlanmasını sağlayan kişilerdir.


Buradan da anlayacağınız üzere dış mimar diye bir kavram hiç olmamıştır, olamaz da çünkü mimar dediğimz kimseler "iç" tercihi yapmıyorsa zaten binaların kabuklarıyla uğraşan kimselere deniyor. İç mimar konusunda ise mutfaktan banyoya, salondan yatak odasına keyfinize, zevkinize ve bütçenize göre sizlere bir ev tasarımı gerçekleştiriyor. 

Son yılların istatistiklerine baktığımızda ülkemizde iç mimarlığı tercih eden mimarlarımızın sayısı artış gösteriyor. Hatta kimilerine göre iç mimari sanat olarak da adlandırılabilir deniyor ki haklılık payları ciddi anlamda var.

Mimarlık ve İç Mimarlık hakkında merak ettiğiniz her şeyi UniverList'te bulabilirsiniz!

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..