Blog

Mimarlık Öğrencilerine İlham Kaynağı Olacak 7 Kitap!

Mimarlık Öğrencilerine İlham Kaynağı Olacak 7 Kitap!

Mimarlık, hemen hemen birçok çocuğun oynamış olduğu oyuncaklardan dolayı "büyüyünce ne olacaksıın bakayım sen?" sorusuna verdiği cevaptır. Çünkü Lego ve türevi oyuncaklar bizleri bir şeyler inşa etmeye o kadar itmiştir ki, hayal dünyamızın bize verdiği yetkiye dayanarak her şeyi yapabileceğimizi düşünür hale geldik. Elbette hayal gücü çok önemli ama gecesini gündüzüne katarak her hafta maketlerini yetiştirmeye çalışan mimar adaylarımızın çektiği zorlukları görünce elbette üzülmüyor da değiliz. Hadi o zaman onlara ilham verebilecek birkaç kaynak sunalım, belki maket bıçağına bir el atmış olmayız ama en azından ortaya çıkacak ürüne bir faydamız dokunabilir.

Mimarlık öğrencilerinin okuması gereken 7 kitap!

 


1- Mimarlıkta Öğrendiğim 101 Şey Matthew Frederick
1- Mimarlıkta Öğrendiğim 101 Şey Matthew Frederick

Bu kitap, mimarlık öğrencilerinin stüdyoda ve sırt çantalarında tutmak isteyecekleri bir kitap. Aynı zamanda profesörlerinden uzak tutmak isteyebilecekleri de bir kitaptır, çünkü açık ve basit bir dille sınıfta bulanık ve kaba olma eğiliminde olan şeyleri ifade eder. Bu 101 özlü ders, tasarım, çizim, yaratıcı süreç ve sunumda “Nasıl Çizilir” temelinden renk teorisinin karmaşıklığına kadar, mimari okuryazarlıkta çok ihtiyaç duyulan bir öncülük sağlayarak, ne kadar sık somutlaştığını gösteriyor diyebiliriz.

 


2-Geoff Manaugh tarafından BLDGBLOG Kitabı
2-Geoff Manaugh tarafından BLDGBLOG Kitabı

2004 yılındaki kuruluşundan yakın bir tarihe dek 5 milyondan fazla okura ulaşan BLDGBLOG sitesi, geçmişten günümüze mimarinin nasıl şekillendiğini, ne tür rivayetlerin ortaya atıldığını ve bu mesleğin geleceği hakkında ne gibi öngörüler söz konusu hepsine değiniyor. Site, çağdaş mimarlık pratiğinin sınırlarından erişilebilir, düşündürücü ve son derece eğlenceli bir şekilde ilgi çekici detaylar sunuyor. Burada yazar Geoff Manaugh, tarih kentsel keşif bilim kurgu tasarım iklim değişikliği ve şehir planlamasını her şeyin mimarlıkla ilgili olduğu görüşüyle birleştiren kitap şeklinde fikirlerini sunar. Beş büyüleyici ve rengarenk resimli bölümle BLDGBLOG Kitabı, yapıcıya, hepimizdeki düşünür ve vizyonerden memnun kalacağından ve ilham verdiğinden emindir.

 


3-Çeviri: Aaron Betsky
3-Çeviri: Aaron Betsky

Fernando Romero, 1995 yılında Mexico City'deki mimarlık okulundan mezun oldu ve daha sonra 1999'da Laboratorio de la Ciudad de Mexico adlı kendi firmasını kurmadan önce Enric Miralles, Jean Nouvel ve Rem Koolhaas ile çalıştı. LCM kısa süre sonra, Mexico City’nin ekonomik açıdan savunmasız ortamında deneysel projeler yürüten tek ofis olmasa bile, birkaç ofisten biri olarak etkili oldu. 2005 yılında Romero, LAR Mimarlık Laboratuvarı'nı kurdu. Çeviri, LCM ve LARís projelerini üç kategoriye ayırır. “Akışkan Organları”, yüksek teknoloji kaynaklarına sahip özel durumlara yönelik uzun ömürlü özel projelerdir.


 


4-Bir Örüntü Dili: Kasabalar, Binalar, İnşaat (Çevresel Yapı Serisi Merkezi)
4-Bir Örüntü Dili: Kasabalar, Binalar, İnşaat (Çevresel Yapı Serisi Merkezi)

a-pattern-language-town-buildings-construction "Yapı, Yapı ve planlama konusundaki mevcut fikirlerimize çalışma alternatifi sunmak için Çevresel Yapı Merkezi tarafından yayınlanan üç kitabın ikincisi" Bir Kalıp Dili, bina için pratik bir dil sunuyor. ve doğal düşüncelere dayalı planlama. Okuyucuya, her biri bir tasarım sorunu, tartışma, örnekleme ve çözümden oluşan, bu dilin birimleri olan 250 örüntü hakkında genel bir bilgi verilmiştir. Çevremizdeki tekrarlayan tasarım sorunlarını anlayarak okuyucular kendi tasarım projelerindeki mevcut kalıpları tanımlayabilir ve bu kalıpları kendi dillerini oluşturmak için kullanabilir. Olağanüstü derecede kapsamlı, tutarlı ve erişilebilir.

 


5-Le Corbusier'den Yeni Bir Mimariye Doğru
5-Le Corbusier'den Yeni Bir Mimariye Doğru

yeni bir mimariye doğru-le-corbusierModern Mimarlığın belki de en önemli kitabı. Kesinlikle, özellikle Le Corbusier'in ölümünden bu yana yıllar içinde en fazla kötülük yaşandı. İçinde Modern Mimarlığın temelini attı ve makine tarihinin bir ürünü olan bir mimarlık erdemlerini tarihsel tarzların bir pastişinden ziyade ortaya çıkardı.

Le Corbusier, Parthenon gibi tarihsel referanslardan yola çıkarak mimarlığı yönetmesi gerektiğini düşündüğü, ancak beton konstrüksiyonu yansıtan yeni orantılı bir sistem ortaya koyma ihtiyacını vurgulayan ilkeleri resmetti.

 


6-Phaidon Press Editörleri tarafından 10 x 10 (Mimari)
6-Phaidon Press Editörleri tarafından 10 x 10 (Mimari)

10-x-10-mimarlık-editörleri-phaidon-pressBu, 100 istisnai uluslararası mimarın çalışmalarını sunan çağdaş mimarinin kapsamlı bir görünümüdür. Dünyanın en iyi bilgilendirilmiş mimari eleştirmenlerinden 10'unun seçtiği, çeşitli esin verici ve ilham verici bir koleksiyon koleksiyonu görmek için bir fırsat sunar. Mimarlar, A-Z düzeninde, on eleştirmenden birinin eşlik ettiği bir metin de dahil olmak üzere her uygulamaya ayrılan dört sayfa ile sunuluyor. Küresel bir seçim olması amaçlanmıştır. Burada gösterilen çalışma, 21. yüzyılda tamamlanması nedeniyle son zamanlarda yapılan yapımın yanı sıra halen yapım aşamasında olan projeler de dahil olmak üzere 250'den fazla bina ve projeye ev sahipliği yapıyor.


 


7-Design Intelligence Mimar ve Tasarım Almanak 2009
DesignIntelligence Almanac of Architect & Design 2009

Bu 10 yıllık Mimarlık Tasarımında Almanak ve Tasarım İstihbaratı içeren 
bilgi kitabı, okuyuculara geçen 10 yılın kapsamlı etkinlikleri, kriterleri ve başarıları hakkında ihtiyaç duyduğu kritik bilgileri sağlıyor. Tasarımda, hangi binanın unvanı en yüksek, hangileri ödül kazandı, hangi projeler ve firmalar pazar segmentinin zirvesinde olduklarını ve liderlerin bu meslekte hangi konumda olduklarını öğrenin. 2009 baskısının öne çıkanları arasında şunlar yer alır:

  •  Tasarım Başarısının Ölçümü
  •  Tasarım Ödülü Benchmarkları
  •  Yeşil ve Sürdürülebilir Yenilik Kayıtları
  •  Tazminat ile İlgili Gerçek Kitabı
  •  Mesleği Şekillendiren Su Havzası Etkinlikleri
  •  Pacecetting Projelerinin Veritabanları
  •  Endüstri Sıralaması
  •  Mimari Puan Kartları​​​​​​​

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..