Blog

univerlist blog

Mimarlık Okumak İçin 7 Sebep

Peki neden mimarlık? Gelecekteki kariyerin için mimarlığı diğer mesleklerden ayıran artıları neler olabilir? Mimarlık öğrencisinin başarılı olmak için neler yapması gerek? Umarım bu soruların cevaplarını aşağıda bulabilirsin.

1. Aslında bir çeşit mucitsin.


 

Nasıl bir mucit yeni icatlar tasarlamak ve üretmek için aylarını belki de yıllarını harcıyorsa, sen de yeni yaşam alanları üretmek için bolca zaman harcarsın. Mimarlık insanı oldukça tatmin eden bir uzmanlık alanıdır. Kağıtlardan çıkardığın konseptlerin gerçek yapılara dönüştüğünü gördüğünde yaratıcılığın hissettirdiği o muazzam duyguyu betimlemek çok zor.
 

2. Mimarlık dersleri oldukça eğlencelidir.

 

 
 

Kendini kütüphanelerde sabahlayıp, sürekli okumak ve yazmak döngüsünde mahsur bırakan geleneksel bölümlerin aksine, mimarlık bölümünde çoğu dersler, beyninin hem sol tarafını yani mantığı hem de yaratıcı parçasını kullanma özgürlüğünü verir. İyi yapılar tasarlamak için rasyonel ve sezgisel çalışmak zorundayız.

3. Maddi yönden avantajlı bir meslek.


 

Akademik yönden de okulu başarılı ile bitirdikten sonra, genç beyinler ve yeni fikirler arayan büyük firmaların talep ettiği mezunlardan biri olacaksın. Büyük projeler büyük yatırımlar gerektirecek ve projelerde önemli yerde olduğunda ise sana gelen pay da artacaktır. 

 

4. Mimarlık aslında tek bir bölüm değildir.

 

 

Mimarlık bölümünde okurken tarih, sanat, fizik ve mühendislik gibi çeşitli bölümlerden de ders alırsın. İnsanlığın yaşama ortamını iyileştirmeye yardımcı olabilecek her şey senin için bir çalışma alanıdır. Ama yine de bu bölüm dünyadaki en yaratıcı ve romantik akılları cezbetmektedir.


5. Mimarların çalışmaları en düşündürücü eğlenceli ve hayaledilebilir olanlardır.

 

 

Her yapı birbirinden farklı dolayısıyla her proje de birbirinden farklı olmak zorundadır. Projelerinde monotonluk olmamalı tıpkı hayatta da olmadığı gibi. Bunun için de sürekli hayal gücünü devreye sokman, üstünde düşünmen ve çalışmalarını eğlenceli hale getirmelisin.

  

6. Detaycıysan mimarlık tam sana göre.

 

 

 

Hepimizin bildiği gibi mimarlık okuyanlar projelerini maketlerle somutlaştırırlar. Çoğu proje ödevinde de maket yapacağını zaten biliyorsundur. Maketlerde genelde iç yapı dış yapı ve çevresi belli olmak zorundadır ve bunun için bir sürü detayla boğuşman gerekir. Eğer küçük ve ince detaylara uğraşmak seni sıkmıyorsa oldu bu iş.
 

7. Aktif bir çalışma hayatına hazır mısın?

 


 

Mimarlık, 9 ila 5 arası bir ofis işinden çok daha fazlası. Mimarlık öğrencisi olarak bile, gerçekten işlevsel binaların tasarımında gerçek hayat problemleri üzerinden çalışmalısın. Seyahat etmeyi sevmelisin çünkü projelerin ülkenin veya dünyanın her yerinde hayata geçecek olabilir. 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..