Blog

Minimalist Yaşamın Avantajları!

Minimalist Yaşamın Avantajları!

Hayat şartları bizleri her gün kalabalık ve yoğun bir yaşantıya itiyor olsa da bu kalabalığın ve hengamenin içinde sade ve minimal bir hayat yaşamak bizlere çok şey katabilir. 

Günün her saatinde birden fazla şeye odaklanırken aslında yapmak istediğimiz şeyleri tam yapamadığımıza ya da yapsak dahi aklımızdakini yansıtamadığımıza inanırız ve hayfılanırız kimi zaman, aslında bunun bütün sebebi cümlede geçen odaklanma ile alakalıdır. 

Dünya'nın en başarılı insanlarının başarısının sırrı nedir diye düşündünüz mü hiç? Mesela Steve Jobs her seferinde dinleyicileri basit düşünmeye yönlendirirken IPhone hakkında dahi "O sadece bir IPhone" bu kadar basit diyebiliyor ve haklı da , o sadece bir IPhone.

minimalist yaşamın avantaları! 1

Hadi o zaman her şeyi basitleştirelim!

Bir işi bitirmeden bir diğerine başlamayı bırakarak yeni hayatımıza geçiş yapabiliriz. Aynı anda birden fazla şey olmak belki heyecan verici bir şey olabilir ama bu bütünüyle sizi tüketmeye dayalı bir şeydir.

Tutku, bir insanın hayatını anlamlı kılan en güzel duygudur. Tutkular insanı ayakta tutar, hatta ilerlemesini sağlar, hadi o zaman yolun başında tutkularımızı ve tutkularımıza giden yolda ayağımıza batma ihtimali olan ne kadar diken var onları hesaplayalım.


 


"Bir şey" yap

Çok yönlü ve bir o kadar yetenekli de olabillirsiniz, bu bir insanın başına gelebilecek en güzel şeydir. Gıpta ile okuduğumuz başarı hikayelerinde aynı anda iki farklı kulvarda başarılı olmuş isimleri gördüğümüzde her zaman şaşırır ve o hikayelerin kahramanlarına karşı hayranlıklarımız bir seviye daha artış gösterir. Bu yüzden burada bahsettiğimiz bir şey yapmaktan kastımız, ilk olarak tutkumuz üzerine yoğunlaşmak, önceliğini belirlemek ve o tutkumuz konusunda ustalaşmaktır. Böylelikle o konu hakkında artık söz sahibi de olabilirsiniz.

 


minimalist yaşamın avantaları! 2

Dünya'nın en başarılı anternörlerine göz attığımızda rakip savunmayı yarıp sayı alması gerektiğinde ilk olarak karşı tarafın açıklarını bulmaya odaklanırlar. Açık bulamadıklarında açık yaratmak için rakibi üzerlerine çekerler ve sonrasında parçalar halinde rakibi bölüp sayıyı alırlar. Yüzyıllardır kullanılan bir savaş aynı zamanda günümüzde bir yazılımı stratejisidir de "Divide and Conquer" "Parçala ve ele geçir"
 Çünkü hayatımızın her alanında tek bir şeyi yönetebiliriz. Çok fazla seçenekle karşı karşıya kaldığımızda karar yorgunluğuyla baş başa kalıyor oluruz.

Çok fazla şey hayattan bunalmanıza sebep olur. Bu da tutku ve enerjinin baş düşmanıdır. Hayatta nefes alabilmek için de:

Bir iş, bir romantik partner, bir vizyon, bir tutku gibi çoğu şeyi asgari seviyeye indirgeyerek tek bir şey yapmanın gücünü keşfedin!

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..