Blog

massachusetts institute of technology

MIT 1 Milyar Dolar Bütçeyle Yapay Zeka Fakültesi Kuruyor

MIT,yapay zekanın temellerinin atıldığı üniversitelerden bir tanesidir. Gün geçtikçe akademik programlarını teknoloji tarafına çeviren MIT konu hakkındaki yeni planlarını açıkladı. 1 milyar dolarlık finansman ile, yapay zeka, makine öğrenimi ve veri bilimini akademik ölçütlerle birleştirip yeni bir üniversite kuracak.

MIT'den Yapay Zeka Yorumu

Yeni açılacak bu okulun akademik eğitiminin tamamen yapay zeka üzerine kurgulandığı yeni bir bilgisayar okulu düşünebilirsiniz. Blackstone'un kurucusu Stephen A. Schwarzman'dan 350 milyon dolarlık bir fonla inşa ediliyor. Schwarzman'ın yapay zekaya ilgisi ve verdiği değer diğer kurumlara milyarlarca dolar bağışta bulunmasını sağladı. MIT ise bu yeni üniversite sayesinde lisansüstü öğrencilerine 50 yeni fakülte pozisyonu ve çok sayıda burs kazandıracak. 

MIT başkanı Rafael Reif ise, yapay zekanın geleceği yöneteceğini ve aynı zamanda tüm dünya tarafından anlaşılması gerektiğini söylüyor.


Yapay Zeka Nerelerde ve Nasıl Kullanılır?

Araştırmacılar, yapay zekanın yayıldıkça daha önemli hale geleceğini söylüyor. Bunun yanı sıra bilişim günümüzde bir çok alanı etkiliyor. Büyük veriler ise siyasi görüşleri etkilemede büyük rol oynarken, makine öğrenmesi işe alımdan, hüküm vermeye kadar her şeyi etkiliyor ve gün geçtikçe etkisi büyümeye devam ediyor.

MIT Yeni Üniversite'yi Ne Zaman Hayata Geçirecek?

2019 yılında eğitime başlayacak okul ilk aşamada MIT binalarında eğitime başlayacak ve 2022 yılında ise özel kendi binasına geçecek.


Son olarakbugüne kadar herhangi bir ABD akademik kuruluşu tarafından yapay zekaya yapılan en büyük finansal yatırımdır.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Özalp TORLAK

Özalp TORLAK

[email protected]

Yaşar Üniverstesi / Yazılım Mühendisliği

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..