Blog

Ceylan ceylan

MIT'ye tam burslu kabul edilen Ceylan!

İzmir Fen Lisesi bugün eğitim adına ülkemizin tarihi günler yaşadığını belirten bir haber duyurdu. Belki onlar tarihi diye belirtmedi ama eğitim konusunda ilgi sahibi olan ya da olmayan herkes tarafından oldukça fazla bilinen MIT'ye yani dünyanın bir numaralı üniversitesi olan Massachusetts Teknoloji Enstitüsüne Ceylan Ceylan adlı öğrencilerinin tam burslu kabul edildiğini duyurdu, daha ne olsun!


Ceylan Ceylan, bu tarihi başarıya imza atan genç arkadaşımızın adı olmakla birlikte bu başarıya giden yolda acaba ne gibi sinyaller veriyordu ya da kendisini diğer arkadaşlarından farklı kılan şey ne oldu bunları merak ediyorsanız birazdan cevaplarını bulacaksınız.

Başarı kaçınılmazdı!

Bu konu hakkında bir şeyler söylemeden önce, MIT'den kabul mektubu geldiğinde söylediği ilk sözün "Aziz Sancar gibi olmak istiyorum" dediğini sizlere belirtmekte fayda var. 12. Sınıf öğrencisi Ceylan'ın elde ettiği bu başarının boyutunu merak edenler için bu üniversiteye kabul edilen birkaç isim şöyle; Dünyaca ünlü online eğitim platformu kurucusu Salman Khan, Apollo 11 astronotu Buzz Aldrin, General Motors CEO'su Alfred Sloan, ünlü sinema oyuncusu James Wood ve 20. yüzyılın en önemli fizikçilerinden kabul edilen Richard Feynman'ın mezun olduğu MIT'ye kabul edilen Ceylan, burada göreceği 5 yıllık eğitimin ardından Türkiye için hizmet etmeye devam edecek.

Kimya Olimpiyatlarında Madalya


Geçtiğimiz yıl Asya bölgesinde gerçekleştirilen Mendelev Kimya Olimpiyatları'nda gümüş madalya ve Uluslararası Kimya Olimpiyatları'nda da altın madalya alarak büyük başarıya imza atan Ceylan bu başarısının tesadüf olmadığını söyledi. MIT'ye kabul edilmesinin kendisini çok mutlu ettiğini kaydeden Ceylan, "TÜBİTAK'taki, Fen Lisesi'ndeki ve Atatürk Üniversitesi'ndeki eğitmenlerim sayesinde başarıya ulaştım. Siz yapmak istediğiniz müddetçe karşınıza çıkan bütün zorlukları aşabilirsiniz" dedi.

"Aziz Sancar Gibi olmak istiyorum"

Ceylan, MIT'de aldığı eğitimden sonra ülkemize dönüp bu ülke için çalışmalar gerçekleştirmenin hedefi olduğunun altını çizdi.

Ceylan, "Bizleri yetiştiren, ekmeğini yediğimiz, suyunu içtiğimiz ülkeme hizmet etmeye devam edeceğim. MIT'de alacağım eğitimle bilime katkı sunacak çalışmalar içerisinde yer almak için her şeyi yapacağım. Umarım bir gün ben de Aziz Sancar gibi kimya alanında ülkeme Nobel ödülü kazandırırım" diye konuştu.

Öte yandan Ceylan'ın öğretmenleri ile konuşulduğunda kendisinin sosyallikten uzak durmadan tempolu ve doğru konulara odaklı bir şekilde çalışmalar gerçekleştirdiğinin cevabı alınmış ki bu gerçekten de bir öğrencinin başarıya ulaşması konusunda en önemli unsur gibi duruyor.

İlginç çalışmaları ile hatta yapmış oldukları 1 Nisan şakaları ile dahi insanlarda hayranlık uyandıran bu okul öğrencilerinin arasında Ceylan Ceylan'a sonsuz başarılar dileriz. 

NOT: Bahsi geçen efsanevi şakalarından bir tanesi, mekanik öğrencilerinin dekanın arabasını bir buçuk saat içerisinde parçalayıp , okulun çatısında yeniden birleştirmesidir. Tabi dekan da intikamını aracı yeniden parçalatıp birleştirtmek ile almıştır.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..