Blog

Moda Tasarım

Moda Tasarımı Öğrencilerinin Mutlaka İzlemesi Gereken 5 Film

Moda, son zamanlarda TV’lerde yayınlanan programlar ve güçlü sosyal medya fenomenleri neticesinde artık ucundan da olsa herkesin ilgilendiği bir şey haline geldi. Modaya uygun giyim söz konusu olduğunda insan kendini havalı hissettiği gibi diğer yandan kendini fazla kaptıranlar kırmızı halı ve bunun gibi yerlerde kendisini görebiliyor. Bir de bu merakını ileriye taşımak isteyen ve gerçekten bu işin okulunu okumak isteyenler var ki onlara da Moda Tasarım öğrencileri diyoruz ve bu arkadaşlar için 5 adet film önerimiz söz konusu olacak.Bakarken iç çektiğimiz o giysilerin nasıl moda haline geldiğini merak ettik ve dönem dönem durup kendimize de sorduk ve neticesinde bu 5 filmlik arşiv ile büyük bir kısmını cevaplamış olduk.

1- Coco Before Chanel / Coco Chanel’den Önce Dünya’nın en elit markalarından bir tanesi Chanel’in sahibi olan Gabrielle Coco Chanel’in gerçek yaşam hikayesini anlatan bir biyografi filmidir. O döneme dair kadınların giyim tercihlerinden (dar korseler, kabarık etekler ve devasa şapkalar) arındırıp sade ve zarif bir moda analayışını yaymayı başarmış olan Coco Chanel, bu sayede moda dünyasına adını altın harflerle yazdırmış ve aynı zamanda modaya yön vermiştir. Dönemindeki ilk pantolon giyen ve ilk saçlarını kısacık kesen kadın Coco Chanel’in zorlu hayatı karşısında verdiği mücadeleyi anlatıyor. Şu sıralar hayatınızda herşeyin kötü gittiği düşüncesine kapılmışsanız eğer, bu filmi izleyip ondan güç almanız için size iyi bir fırsat olacaktır.


2- Breakfast at Tiffany’s / Tiffany’de Kahvaltı 

Audrey Hepburn, birçok insana göre tüm zamanların en zarif ve en güzel kadınıdır ve kendisi karşımıza Holly olarak çıkıyor. Neşeli karakterinin yanı sıra mutsuzluğunu gizlemeye çalışan bir kadını da anlatıyor. Filmin adında yer alan Tiffany ismi bir karakter adından ziyade New York’un ünlü mücevher ve takı markası “Tiffany’s” ’ten gelmektedir. Holly, ne zaman umutsuzluğa kapılsa soluğu bu mücevherci vitrininin önünde alır. Kahvesini içerek pırlantaları seyreder ve bu ruh halinden kurtulmaya çalışır. Yaşadığı karmaşaya rağmen stiliyle aklımızda yer etmiş Audrey Hepburn’un siyah elbisesi, eldivenleri ve şapkasıyla yarattığı ikon hemen hemen modaya ilgi duyan herkese etkileyici gelecektir.


3- The Great Gatsby / Muhteşem Gatsby Leonardo Di Caprio’nun hayat verdiği Gatsby ,esrarengiz genç milyonerdir. Şüpheli iş bağlantılarını ve saplantılı aşkını anlatan bir filmdir. Ancak daha sonra servetini kendisi kazanmadığı ortaya çıkacaktır. Ayrıca filmde gördüğümüz o büyüleyici giysiler, filmimize En İyi Kostüm Tasarımı ödülünü kazandırarak kalplerimizi feth etmiştir.


4- Funny Face / Şahane Macera Stanley Donen ile Audrey Hepburn’un yeniden aynı projede çalıştığı ve moda dünyasına değindiği bir romantik komedi filmidir. Farklı bir yüze sahip olduğu düşünülen ve aynı zamanda kitap kurdu olan Jo karakterinin, Paris’teki dergi koleksiyonu için modellik yapmaya başladığı bir serüveni anlatır. Bu film Gershwin’in ünlü Broadway müzikalinden uyarlanmıştır ve başarılı filmimiz 1958 yılında En İyi Kostüm Tasarımı Oscar’ına aday olmuştur.


5- The Devil Wears Prada /  Şeytan Marka GiyerLauren Weisberger’in romanından uyarlanmış bir filmdir. Runaway dergisinin katı yöneticisi Miranda Priestly ile en büyük hayali başarılı bir gazeteci olmak olan Andrea’nın arasında geçen hem moda serüvenini hem de iş hayatını oldukça iyi eleştiren bir filmdir. Bu filmimiz En İyi Müzikal/Komedi dalında Altın Küre’ye aday gösterilmiştir.

Univerlist'te Moda Tasarımı bölümlerine buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..