Blog

Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Nedir? BAU'dan Irmak Külük Anlatıyor!

Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Nedir? BAU'dan Irmak Külük Anlatıyor!

 

Moleküler biyoloji ve genetik, okunması en özveri gerektiren bölümlerden bir tanesidir diyebiliriz. İşte bu yüzden de genel anlamda en iyi olmayı hedefleyenlerin aklında yatan bir bölümdür. Genel olarak yüksek sıralamalarla sonuçlar edinmeyi huy edinen arkadaşlarımızın tercih listelerinde mutlaka yer alır. Doğal olarak en yükseklerden uçanlardan beklenti genel olarak tıp ve türevleri olsa da moleküler biyoloji ve genetik bölümüne de şans vermekte fayda var. Gelin bir de bu bölümü Bahçeşehir Üniversitesi'nde okuyan Irmak Külük'den dinleyelim.

 Nedir Bu Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü ?

Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Nedir? BAU'dan Irmak Külük Anlatıyor! 1

Moleküler Biyoloji ve Genetik son dönemlerde oldukça ilgi gören hem öğrenciler hem de veliler tarafından “Geleceğin Mesleği” olarak anılan bir bölüm. Diğer yandan da her bölümde olduğu gibi tercih edilmeden önce hakkında mutlaka araştırma yapılması gereken bir alan.Mezun olduktan sonraki çalışma imkanlarına, eğitim sürecinde alınan derslere ve benzeri konulara değinmek eminim ki tercih etmeyi düşünen aday öğrencilerimize fayda sağlayacaktır.

Moleküler Biyoloji ve Genetik oldukça kapsamlı ve sürekli değişim gösteren disiplinlerarası bir bilim dalıdır.Yaşamı oluşturan birçok canlının, molekülün temel işlevini, aynı zamanda onların hücreiçi ve hücrelerarası etkileşimlerini moleküler düzeyde inceler. Bu bölümün temeli araştırma üzerine kurulmuş.Örnek vermek gerekirse hastalıkların ortaya çıkış mekanizmasını incelemede, tanı ve tedavi süreçlerinde genetik alanındaki araştırmalara ihtiyaç duyulur bu bağlamda sadece temel ya da tıbbi bilimlerle değil toplum bilimleriyle de ortak çalışma içerisindedir.
 Eğitim sürecinde öğrencileri neler bekliyor ?
Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Nedir? BAU'dan Irmak Külük Anlatıyor! 2

Lisans programı ağırlıklı olarak fen alanında dersler içermektedir, bunun dışında biyokimya, biyoinformatik, programlama dersleri de öğrenciler için zorunludur.Bu alanın vazgeçilmez derslerinden bir tanesi laboratuvarda gerçekleşen uygulama dersleridir.Ben de tercihlerimi yaparken tüm bunları göz önünde bulundurdum. Öğrencilere bu alanda nitelikli eğitim veren, laboratuvar imkanları teknolojik açıdan donanımlı olan ve projelerimiz hakkında bize önemli derecede destek sağlayan Bahçeşehir Üniveristesinde eğitimime devam etmekteyim. Aynı zamanda yurtdışı olanakları zengin olduğu için uluslararası gelişmeleri yakından takip etmek biz öğrenciler için kolay oluyor. Bahçeşehir Üniversitesi’ne Türkiye’de bir ilk olan ve öğrencilerin yeteneklerine ve fikirlerine göre değerlendirme yapan, projelerini hayata geçirmek için imkan sunan ApplyBAU sistemi ile kabul edildim. Özellikle bu bölümde projeler hakkında danışmak için akademisyenlerime iletişimde olmanın faydalı olduğuna inanıyorum.


 

Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunları hangia sektörlerde çalışabilir ?
Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Nedir? BAU'dan Irmak Külük Anlatıyor! 3
Öğrenciler lisans eğitimlerini tamamladıktan sonra genetik tanı merkezlerinde, ilaç firmalarında, tüp bebek merkezlerinde, adli tıp kurumlarında çalışma ve akademide kalma imkanına sahipler. Aday öğrencilerimize bu alanlarda çalışan kişilerle iletişim kurmalarını hatta kısa süreli deneyim elde etmelerini tavsiye edebilirim.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..