Blog

Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü

Moleküler Biyoloji ve Genetik Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bilim, bir ülkenin seviye atlayabilmesi için odaklanması gereken gerçektir. Bu yüzden bir ülke insanları arasında tüm bölümlerden mezunlara ihtiyaç söz konusudur. Özellikle bazı bölümler geçmişte eksiklik olarak göze çarpıyordu. Moleküler Biyoloji ve Genetik , bu bahsettiğimiz bölümler arasında yer alıyordu ki hala birçok üniversite var olduğunu söylemek mümkün değil. 

İsminin karmaşık ya da korkutucu geldiği üniversiteye hazırlanan öğrencilerce genelleme haline getirilmiş olsa da, kalıtımsal hastalıkların, sorunlu genlerin var olduğu günümüzde bazı şeylerin aydınlatılması adına belki de tarihin en önemli bölümlerinden bir tanesidir dersek abartmış olmayız.


Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Nedir?

Biyoloji herkesin fen bilimlerinden de hatırlayacağı üzere yaşayan organizmaların yapılarını, görevlerini ve aralarındaki ilişkileri inceleyen anabilim dalıdır. Başına eklenen moleküler ise bu incelemenin moleküler seviyeye indirgendiğinin göstergesidir. Matematik, fizik, kimya, biyoloji, laboratuvar, biyolojinin prensipleri, laboratuvar teknikleri ve bilimsel metotlar gibi konularda eğitim verirler. 

Genetik ise, canlıların gen haritaları üzerine çalışmalar gerçekleştirilir. Kimi zaman araştırma kimi zaman ise olası sıkıntı olarak tabir edilen durumlarda çözüm üretme ya da sıkıntıyı tanımlama konusunda çalışmalar gerçekleştiren uzmanların yetişmesine önayak olur.

Biyolog nedir?

Bu bölümden mezun olan arkadaşlarımıza ise "Biyolog" denir ve biyolog olma yolunda ilerlerken üniversite sıralarında bu derslerden sorumlu olurlar;

biyoloji,
kimya,
matematik ve bilgisayar
elektrik ve manyetizma,
mikrobiyoloji,
fizyoloji,
gen molekülerbiyolojisi
gen mühendisliği uygulamalarıdır.

Ek olarak staj ve bitirme projesi yaptırılmaktadır.

İş olanağı konusunda ise Fen, Eczacılık, Veterinerlik ve Ziraat Fakültelerinde akademisyen olarak yola devam etmek mümkündür. Bunun dışında özel araştırma laboratuvarlarında ve bilim araştırma enstitülerinde iş bulmaları mümkündür. 

Zor bir bölüm ve karşınıza çıkacak olan adayların herbirinin dahi olduğunu düşünürsünüz ve haklısınız ama dünyanın kaderini değiştirebilme ihtimalinizi de bir kenarda tutun demekte fayda var.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..